Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire nepot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire nepot

Mama mea a avut un nepot, baiatul surorii ei. Acesta a murit. Cine il mosteneste, in conditiile in care nu are alti apartinatori? N-a fost insurat niciodata, copii nu are, parintii i-au decedat, rudele din partea tatalui au decedat, mai traieste doar mama mea.
Buna-seara,

In cazul in care defunctul nu are sotie supravietuitoare si nici urmasi si/sau parinti care sa ii fi supravietuit, vor veni la mostenire matusile si unchii acestuia. Acestia din urma vor avea dreptul la o cota egala din masa succesorala ramasa de pe urma defunctului.

La momentul la care veti dezbate succesiune in fata notarului va tb sa veniti cu 2 martori care sa il fi cunoscut pe defunct si sa ateste faptul ca acesta nu are alte rude in viata care sa aiba dreptul de a-l mosteni.

O seara buna.