Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prioritate la succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prioritate la succesiune

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: trebuie facuta succesiunea dupa o persoana decedata in 2007(numita in continuare "persoana") care a avut un frate decedat anterior anului 2007. "Persoanei" respective i-au decedat intre timp sotia (vaduva) si singurul fiu in aceasta ordine. Fiul "persoanei" n-a fost casatorit si nu are copii. Fratele "persoanei" are doi copii in viata. Sotia "persoanei" nu are frati in viata dar are nepoti de frate in viata. Cine are prioritate la succesiunea mostenirii bunurilor "persoanei"? P.S. Mentionez ca "persoana" nu mai are rude ascendente in viata!
emil1702, utilizator
Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''
Persoana este moștenită de sotie si fiu (ambii fiind in viata, cand persoana ă decedat)
Pe sotie o moștenește fiul.
Pe fiu îl mostenesc unchii si mătușile (Si de pe partea mamei și de pe partea persoanei, care mai traiesc sau care au murit după fiu)
Dacă la data decesului, fiul nu mai avea unchi și mătuși in viata, va fi moștenit de verii primari.
Dacă fiul nu are veri primari, moștenirea este vacanta si o ia statul.
..
emil1702, utilizator

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''

Deci nepotii de frate ai "persoanei" au intaietate?
Da. În ordinea in care am precizat

emil1702 a scris:

CABINET DE AVOCAT BARBULESCU ION-SEBASTIAN a scris:

Fratele ''Persoanei ''este privilegiati urmat de nepoti de la fratele sotiei ,,persoanei''

Deci nepotii de frate ai "persoanei" au intaietate?