Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Vărul meu a decedat și nu are urmași.Aș putea să-l mostenesc? Știu că are niște depozite bancare.
Ordinea in care vin rudele la mostenire este urmatoarea:
1. descendentii - copii, nepoti, stranepoti, fara limita de grad.
2.parinti, fratii si surorile, nepoti si stranepoti de frate/sora
3. bunicii, strabunicii, fara limita de grad
4. unchi,matusi, veri primari si fratii si surorile bunicilor
Inauntrul fiecarei clase, rudele de gradul cel mai apropiat cu defunctul inlatura de la mostenire rudele de grad mai indepartat
Doar daca nu sunt si alti mostenitori care va pot inlatura de la mostenire.
Cum procedez?