Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Transfer Cont Bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Transfer Cont Bancar

Buna ziua, am doua conturi la BT, unul in lei iar celalalt in valuta (cont pe care nu l-am folosit in ultima vreme). De cateva luni mi se transfera bani din contul in lei catre contul in valuta. 1 Euro/luna pentru intretinere cont. Este legal ca banca sa opereze acest transfer fara acceptul meu? Mentionez ca nu am primit nicio instiintare care sa ma informeze asupra acestui lucru si nu mi-am dat niciun acord scris.
Buna ziua,
Ca suntem de acord sau nu, banca isi rezerva dreptul sa transfere bani dintr-un cont in altul de la acelasi titular. Numai din depozite nu are dreptul sa retraga bani sau sa transfere in alt cont fara acordul titularului pentru asi recupera restantele pe contul curent. Daca exista comision restant pe unul din conturi si sunt bani disponibili pe celalalt, ca este in lei sau valuta, banca isi recupereaza suma restanta.
Multumesc!
anicring a scris:

Buna ziua,
Ca suntem de acord sau nu, banca isi rezerva dreptul sa transfere bani dintr-un cont in altul de la acelasi titular. Numai din depozite nu are dreptul sa retraga bani sau sa transfere in alt cont fara acordul titularului pentru a-si recupera restantele pe contul curent. Daca exista comision restant pe unul din conturi si sunt bani disponibili pe celalalt, ca este in lei sau valuta, banca isi recupereaza suma restanta.

anicring a scris:

Ca suntem de acord sau nu, banca isi rezerva dreptul sa transfere bani dintr-un cont in altul de la acelasi titular.

Legal, cu totii suntem de acord cu asta, nu o lasa nimeni la voia intamplarii. La deschiderea contului, bancile ne dau de citit/semnat (sau cel putin ar trebui) conditiile generale de afaceri, in care sunt stipulate aceste acceptari - ca suntem de acord sa se acopere automat orice datorie de pe un cont cu disponibilul de pe celelalte conturi, schimburile valutare fiind efectuate automat.

Verificati conditiile generale de afaceri (daca nu le aveti, puteti cere oricand o copie bancii). Acolo v-ati exprimat acceptul.
D-le Cristian, va spun din experienta, cati clienti citesc conditiile generale de afaceri ca aceste conditii sunt f. stufoase si nu sta clientul in banca sa citeasca tot. La deschiderea unui cont consultantul este obligat sa-i inmaneze un exemplar clientului. Nu se citeste continutul nici la deschidere de conturi nici la obtinerea unui credit. Sunt f. putini clienti care le citesc si chiar daca nu ar fi de acord cu ele si au nevoie de bani acepta si asa.