Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca la salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca la salariul minim

buna ziua ,lucrez la un spital din bucuresti pe postul de brancardier salariul minim pe economie (actual 1050)cu vechimea in munca de 20 de ani. doresc sa stiu daca vechimea in munca mi se calculeaza la salariul minim pentru ca la serviciul personal mi sa explicat ca daca am minim pe economie la incadrare nu am cum sa depasesc salariul minim acordat. am facut aceasta constatare comparand fluturasii de salariu al meu si cu al colegului care are o vechime de 3-4 ani si fluturasii fiind seroxati ca sa spun asa difera doar numele in rest totul identic. raspunsul a fost ca este vechimea acolo undeva in salariu. multumesc anticipat pentru raspunsuri. daca se poate si un numar de telefon un avocat pe probleme de litigi de munca.
Potrivit art.2 din HG 1091/2014, pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Conform art.160 C.mun., salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri.

Prin urmare, in opinia mea, calculul ar arata astfel : salariul de baza + sporuri . In speta, 1050 lei + sporuri.