avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot sa cer colegiului Curtii de Apel sa invoce RIL?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot sa cer colegiului Curtii de Apel sa invoce RIL?

Hotararea 251 si Hotararea 252 ale Curtii de Apel solutioneaza in absoluta opozitie exact aceeasi chestiune de drept.
Avand in vedere ca sunt parte in ambele recursuri: unul admis, altul respins ca inadmisibil... pot sa solicit Colegiului CA sa sesizeze ICCJ cu RIL??

Art. 514: C.pr.civ: Pentru a se asigura interpretarea şi aplicarea unitară a legii de către toate instanţele judecătoreşti, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, din oficiu sau la cererea ...colegiilor de conducere ale curţilor de apel... au îndatorirea să ceară Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie să se pronunţe asupra problemelor de drept care au fost soluţionate diferit de instanţele judecătoreşti.
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 19:47, 13 August 2015
Colegiul CA sesizeaza procurorul general; procurorul general sesizeaza ICCJ cu RIL

la dvs. eu vad un caz de revizuire si nu un caz de RIL
Ar fi culmea!
Colegiul CA sesizeaza direct ICCJ. PG poate fi sesizat doar de catre Ministrul Justitiei!

Apropos: poate ma ajutati! A mai solutionat cineva un incident procedural in cadrul altui incident procedural??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spete identice - solutii diferite! dbs dbs Pe rolul unui tribunal avem un proces pe conflicte de munca! am pierdut la tribunal si am pierdut si recursul la curte de apel! Problema este alata, alte ... (vezi toată discuția)
Recursul in interesul legii georgescuioana1 georgescuioana1 Buna ziua, As dori sa stiu cine poate sesiza Parchetul de pe langa ICCJ, cu privire la pronuntarea unui recurs in interesul legii, asupra unei norme de ... (vezi toată discuția)
Model cerere de recurs in interesul legii laur2013 laur2013 Buna seara, ma puteti ajuta cu un model de cerere de recurs in interesul legii adresata catre Inalta Curte de Casatie si Justitie? Va multumesc. (vezi toată discuția)