Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot sa cer colegiului Curtii de Apel sa invoce RIL?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot sa cer colegiului Curtii de Apel sa invoce RIL?

Hotararea 251 si Hotararea 252 ale Curtii de Apel solutioneaza in absoluta opozitie exact aceeasi chestiune de drept.
Avand in vedere ca sunt parte in ambele recursuri: unul admis, altul respins ca inadmisibil... pot sa solicit Colegiului CA sa sesizeze ICCJ cu RIL??

Art. 514: C.pr.civ: Pentru a se asigura interpretarea şi aplicarea unitară a legii de către toate instanţele judecătoreşti, procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, din oficiu sau la cererea ...colegiilor de conducere ale curţilor de apel... au îndatorirea să ceară Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie să se pronunţe asupra problemelor de drept care au fost soluţionate diferit de instanţele judecătoreşti.
Colegiul CA sesizeaza procurorul general; procurorul general sesizeaza ICCJ cu RIL

la dvs. eu vad un caz de revizuire si nu un caz de RIL
Ar fi culmea!
Colegiul CA sesizeaza direct ICCJ. PG poate fi sesizat doar de catre Ministrul Justitiei!

Apropos: poate ma ajutati! A mai solutionat cineva un incident procedural in cadrul altui incident procedural??