Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

cu 35 ani munciti si 4ani si 4luni gr 1 si 9ani si 8 luni gr2 cind pot iesi la pensie ?
Daca la cei 35 de ani vechime adaugam pentru perioada lucrata in grupa 1 un spor de 2 ani si 2 luni, iar pentru grupa 2 inca 2ani si 5 luni, aveti o vechime de 39 ani si 7 luni. Aceasta va dreptul de pensionare la varsta standard de 65 de ani, sau anticipat la 61 de ani si 3 luni.
la casa de pensii au spus ca beneficiez dor de 3 ani si 6 luni ! de ce oare ?ma puteti lamurii ? va multumesc .
Informatia data de casa locala este corecta.
2 ani reducere(grupa I)+ 1 an si 6 luni reducre(grupa II)=3 ani si 6 luni reducere.