Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Distribuire dividende
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Distribuire dividende

Situatie
- O societate comerciala infiintata in martie 2012 cu 3 actionari, parti sociale egale.
- Un asociat cesioneaza partile sale sociale in noiembrie 2012 catre ceilalti asociati.
- In 2013 cei doi asociati ramasi trag dividendele cuvenite (impart in 2, conform partilor sociale) conform hotararii AGA, in urma exercitiului financiar pe 2012
- In 2014 asociatul care a cesionat partile sale sociale cheama in instanta societatea din care a iesit in 2012 solicitand dividendele care i se cuveneau.

Intrebari:
- Este justa solicitatea sa?
- Se cuvenea sa primeasca dividende cf: lege 31/1990 art. 67?

La aricolul mentionat, la punctul (6) se spune:
(6) Dividendele care se cuvin după data transmiterii acţiunilor aparţin
cesionarului
, în afară de cazul în care părţile au convenit altfel.

S-a convenit altceva in contractul de cesiune?
Cesionar este persoana careia i se transferă de la altcineva un bun sau un drept.
elga50, moderator
Daca convenea altfel, actionarul care a cesionat partile sociale nu mai chema in instanta societatea (actionarii ramasi). Dividendele erau pe perioada cat era si el actionar si avea dreptul la acestea.
Le-a detinut numai jumatate de an de la infiintarea societatii, asa ca nu e chiar atat de sigur cine primeste si cine nu primeste dividendele.
Deobicei in AGA, atunci cand se stabileste valoarea dividendului / actiune, se prevede si data de inregistrare a detinerii actiunilor si, deci, cine primeste dividendele, adica cel care le-a avut inainte de aceasta data de inregistrare.

anicring a scris:

Daca convenea altfel, actionarul care a cesionat partile sociale nu mai chema in instanta societatea (actionarii ramasi). Dividendele erau pe perioada cat era si el actionar si avea dreptul la acestea.

In contractul de cesiune se prevede ca:
1. Partile sociale apartin in totalitate se exclusiv asociatilor, carora le apartin, de asemenea, in totalitate si exclusiv, beneficiile societatii...
2. Prin cesionare, s-au transmis catre cesionari toate drepturile si obligatiile aferente partilor sociale.
3. Partile accepta fara nici o conditie suplimentara prezentului contract, predarea, pespectiv preluarea intregului activ si pasiv (patrimoniu) al societatii.

Multumesc pentru ajutor