avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua ,
Sotul meu a primit prima indemnizatie de somaj in 20 Iulie , din 12 August este angajat pe perioada nedeterminata , in acest caz in 20 august mai primeste indemnizatia de somaj , integral , diminuat sau deloc ?
Cel mai recent răspuns: gned , utilizator 15:17, 13 August 2015
Din 12 august, plata indemnizatiei de somaj inceteaza , potrivit art.44 lit.a din Legea nr.76/2002.
Mulţumesc frumos pentru răspuns , cred că nu am formulat bine întrebarea . Soţul este în şomaj din data de 01,06,2015 a primit prima indemnizaţie pe 20,07,2015 , am crezut că aceasta este pentru luna iunie şi pentru că toată luna iulie a fost în şomaj , mai are dreptul la o lună de îndemnizaţie , pe care ar trebui să o primească pe 20,08,2015 .
1. Indemnizatia de somaj se primeste in fiecare luna pentru luna precedenta.

2. Pentru toata luna iulie va primi indemnizatia de somaj in august.

3. Pentru luna august va primi (in septembrie) indemnizatia de somaj pentru 11 zile.
Intr-adevar, mai are dreptul la indemnizatia de somaj pana la data de 12.08.2015 - data cand s-a angajat.

Sotul dvs trebuie sa mearga la AJOFM cu o copie de pe c.i.m. si sa solicite acordarea sumei lunare din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, potrivit dispozitiilor de mai jos:

Art.72 din Legea 76/2002 :
(1)Persoanele prevazute la art. 17 alin. (1), carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj, potrivit legii, si care se angajeaza cu norma intreaga, conform prevederilor legale in vigoare, si, ca urmare a angajarii, le inceteaza plata indemnizatiei de somaj, beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, reactualizata conform legii.
.....
Vă mulţumesc frumos pentru răspunsul prompt şi clar . Cu respect vă doresc o zi frumoasă . =D>

Alte discuții în legătură

30% din somaj Dadu78 Dadu78 Buna ziua, as dori sa stiu si eu daca eu am intrat in somaj in data de 15 ian 2010 pentru 9 luni. Din 25 feb m-am angajat la o firma si beneficiez de 30% din ... (vezi toată discuția)
30% din indemniz.de somaj in cazul angajarii mar.bb63 mar.bb63 un salariat trecut in somaj in luna iulie 2011, mai poate sa beneficieze de suma de 30% cuvenita din indemnizatia de somaj? s-a incadrat in munca la alt ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de cei 30% din indemnizatia de somaj? adrian962 adrian962 buna ziua as dori sa va adresez o intrebare dar mai intii ar trebiu sa va relatez situatia de fapt sint in somaj pe perioada 01 dec 2014/ 31 dec 2015.am ... (vezi toată discuția)