Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj

Buna ziua ,
Sotul meu a primit prima indemnizatie de somaj in 20 Iulie , din 12 August este angajat pe perioada nedeterminata , in acest caz in 20 august mai primeste indemnizatia de somaj , integral , diminuat sau deloc ?
Din 12 august, plata indemnizatiei de somaj inceteaza , potrivit art.44 lit.a din Legea nr.76/2002.
Mulţumesc frumos pentru răspuns , cred că nu am formulat bine întrebarea . Soţul este în şomaj din data de 01,06,2015 a primit prima indemnizaţie pe 20,07,2015 , am crezut că aceasta este pentru luna iunie şi pentru că toată luna iulie a fost în şomaj , mai are dreptul la o lună de îndemnizaţie , pe care ar trebui să o primească pe 20,08,2015 .
1. Indemnizatia de somaj se primeste in fiecare luna pentru luna precedenta.

2. Pentru toata luna iulie va primi indemnizatia de somaj in august.

3. Pentru luna august va primi (in septembrie) indemnizatia de somaj pentru 11 zile.
Intr-adevar, mai are dreptul la indemnizatia de somaj pana la data de 12.08.2015 - data cand s-a angajat.

Sotul dvs trebuie sa mearga la AJOFM cu o copie de pe c.i.m. si sa solicite acordarea sumei lunare din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, potrivit dispozitiilor de mai jos:

Art.72 din Legea 76/2002 :
(1)Persoanele prevazute la art. 17 alin. (1), carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatia de somaj, potrivit legii, si care se angajeaza cu norma intreaga, conform prevederilor legale in vigoare, si, ca urmare a angajarii, le inceteaza plata indemnizatiei de somaj, beneficiaza, din momentul angajarii pana la sfarsitul perioadei pentru care erau indreptatite sa primeasca indemnizatia de somaj, de o suma lunara, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj, reprezentand 30% din cuantumul indemnizatiei de somaj, stabilita si, dupa caz, reactualizata conform legii.
.....
Vă mulţumesc frumos pentru răspunsul prompt şi clar . Cu respect vă doresc o zi frumoasă . =D>