Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate lucra pro bono in timpul concediului de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate lucra pro bono in timpul concediului de crestere copil?

Stiu ca pentru primirea indemnizatiei, persoana in cauza nu trebuie sa lucreze, adica sa aiba si alte venituri. Sotia are un curs de protectia muncii si face actele PSI la firma mea (3 angajati).
In perioada concediului postnatal trebuie sa desemnez alta persoaba sau poate face sotia fara nici un fel de pretentii financiare? (voluntar). Neobtinand venituri nu vad conflictul de interese. Ca si timp efectiv mentionez ca e vorba de 1 ora pe luna.
Situatia se aplica si persoanelor care fac voluntariat la diverse ONG-uri...isi pierd indemnizatia daca, continua sa faca voluntariat in postnatal? adica FARA A PRIMI NICI UN FEl DE BENEFICIU DE NATURA MATERIALA DIN ACTIVITATEA FACUTA. (beneficul este daca vreti la nivel sufletesc). Multumesc.
Desfasurarea unei activitati de voluntariat la un ONG nu afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.
Multumesc de raspuns. Dar desfasurarea unei activitati de voluntariat la o firma privata care este chiar a sotului? poate afecta plata indemnizatiei?
De ce intreb? pentru ca in cazul acesta voi face si eu cursul de 40 de ore necesar ca sa faci Protectia Municii.
claudiu75, utilizator
Nu se pot desfasura activitati de voluntariat in cadrul societatilor comerciale.

Legea nr.78/2014
Art. 3
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
a) voluntariatul reprezinta participarea voluntarului persoana fizica la activitati de interes public desfasurate in folosul altor persoane sau al societatii, organizate de catre persoane juridice de drept public sau de drept privat, fara remuneratie, individual sau in grup;
b) activitatea de interes public reprezinta activitatea desfasurata in domenii precum: arta si cultura, sportul si recreerea, educatia si cercetarea, protectia mediului, sanatatea, asistenta sociala, religia, activismul civic, drepturile omului, ajutorul umanitar si/sau filantropic, dezvoltarea comunitara, dezvoltarea sociala;
c) organizatia gazda este persoana juridica de drept public sau de drept privat, fara scop lucrativ, care organizeaza si administreaza activitati de voluntariat;
d) contractul de voluntariat reprezinta conventia incheiata intre un voluntar si organizatia gazda, in temeiul careia prima parte se obliga sa presteze o activitate de interes public, fara a fi remunerata, iar cea de-a doua se obliga sa ofere o activitate adecvata solicitarii sau pregatirii voluntarului;
.....

Multumesc mult de raspuns. Atunci o sa fac si eu minunea de curs.