Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Lovita de fosta sotie a prietenulu meu. Ce pot face?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Lovita de fosta sotie a prietenulu meu. Ce pot face?

Buna. Am si eu niste nelamuriri. Prietenul meu este divortat in fapt din Aprilie 2009 si are un copilas in varsta de 2 ani care a ramas in custodia mamei. In urma sentintei de divort nu s-a stabilit ceva concret in legatura cu orele de vizita, ci ramanea pur si simplu la latitudinea partilor de a se intelege. Totul bine si frumos, prietenul meu isi vedea copilul in fiecare zi, dormea chiar in jur de 2-3 nopti pe saptamana la el. Acum stiind contextul sa va relatez ce am patit:
Copilul a dormit in noapte de sambata spre duminica la prietenul meu deoarece mama lui avea niste "treburi" cu prietenul sau partenerul ei, nici nu stiu cum sa-l numesc. In cursul zilei de duminica, prietenul meu impreuna cu fosta sotie au vorbit la telefon si a ramas decis ca baietelul sa mai doarma si cealalta noapte la el (respectiv duminica-luni) deoarece acesta avea ceva de rezolvat de dimineata. In seara de duminica, fosta sotie a mers acasa la mama prietenului meu, unde era si copilul pentru a-l vedea ce face, iar apoi sa plece si sa-l ia a doua zi. Prietenul meu a ajuns acasa si trebuia sa-l ia pe baietel sa mergem impreuna in alt cartier, de unde luam noi de obicei lapte seara. Toate lucrurile acestea se stiau dinainte de catre mama copilului. Dupa ce au imbracat copilul, au coborat toti trei din apartament si prietenul meu i-a spus acesteia ca eu sunt in masina si ii astept sa mergem impreuna (mentionez ca aseasta nu ma suporta deloc, am fost jignita in mai multe randuri de catre ea). In fata scarii sunt 2 drumuri: unul era scurtatura spre blocul unde ea locuieste, iar celalalt aleea spre masina parcata. Totusi, s-a decis sa vina la masina pentru a-i conduce. Copilul cand m-a vazut a sarit in sus de bucurie (ne intelegem foarte bine noi doi :) . Atunci mama copilului i-a spus prietenului meu sa-i aduca inapoi acasa copilul, in seara aceea pentru ca ea nu este de acord ca acesta sa stea in preajma mea. A urmat o discutie de cateva minute pline de jigniri de injurii la adresa noastra (isi iese foarte repede din sarite), dupa care a dat cu umbrela in masina in semn de protest. Cunoscandu-i comportamentul violent, prietenul meu a incercat sa o filmeze cu telefonul mobil, dar aceasta l-a muscat de mana. Eu am iesit din masina in acel moment si i-am spus sa inceteze, sa nu mai faca scene de genul acesta in fata copilului si sa vada ca suntem pe strada unde mai trec oameni. In acel moment am fost asaltata de palme si pumni la nivelul capului. Am fost lovita in jur de 6-7 ori, dupa care a fugit de acolo strigand dupa noi. Copilul a ramas in masina, am mers la politie si am facut plangere amandoi, iar apoi ne-am scos certificare medico-legale care atesta ca a avut loc niste lovituri (prietenul meu 1-2 zile ingrijiri medicale, iar eu 2-3 zile). In seara aceea nu a mai fost dus copilul acasa la mama lui, ci a ramas acasa la prietenul meu pana a doua zi la amiaza, cand ii l-a dus. Dupa aceasta, timp de 3 zile nu l-a mai lasat sa-si vada copilul. Dupa 3 zile de nervi, l-a sunat sa vina sa-l vada ca nu mai suporta sa auda incotinuu "tati". Dupa cateva zile am fost chemati la politie, la audieri unde am observat ca si ea a depus o plangere impotriva prietenului meu cum ca nu i-a adus copilul in seara aceea si ca a fost lovita, lucru care nu s-a intamplat deloc. Acum ce vreau sa va intreb: 1. Ea s-a zgariat in gard, la mana, in timp ce ma lovea pe mine, dar a spus ca a fost lovita de prietenul meu. Nu si-a scos nici un fel de certificat medico-legal. Cum putem sa dovedim ca minte? (acum vreun an, cand erau casatoriti, tot in urma unui acces de furie a spart farul de la masina cu piciorul, iar prietenul meu i-a tras o palma. Ea si-a scos certificat IML si a depus plangere pe care ulterior si-a retras-o). 2. Cand va avea loc acea intalnire de "intelegere" la politie, este legal sa ii cer bani pentru a-mi retrage acuzatiile? (spun asta deoarece parintii mei nu stiu de ce s-a intamplat si nici nu prea sunt de acord de relatia mea, iar daca mergem in tribunal asa stiu ca voi primi citatii acasa in legatura cu asta....si nu prea mi-as dori si probleme pe acasa). 3. Daca totusi se ajunge la tribunal (sincer, mi-as dori asta pentru ca femeia aceea sa inteleaga o data pentru totdeauna ca ea nu este mai presus de ceilalalti si nu poate sa faca ceea ce vrea fara a suporta niste consecinte), ce se poate intampla? Ii se va face dosar penal? Banuiesc ca nu poate fii vorba de inchisoare avand in vedere ca are in custodia ei un copil. Pot cere daune morale? Daca ea lucreaza ca si educatoare la o gradinita de stat, poate avea ceva repercusiuni asupra locului ei de munca, daca ii se va face cumva dosar penal? 4. Daca nu recunoaste faptul ca m-a lovit, pot fi folosite ca probe niste mesaje primite de la ea pe HI5 in care, intr-un limbaj extrem de vulgar, se lauda cum "mi-a stalcit fata de vaca si cum a vazut stelute verzi de la iubirea pe care mi-a oferit-o"? Imi pare rau ca am scris atat de mult, insa chiar as dori sa primesc niste raspunsuri de la niste persoane care cunosc legea. Va multumesc
In primul rand , povestea este una des intalnita in zilele noastre..dar pacat ca un copilas trebuie sa fie martor la astfel de scene.Ar fi trebuit sa prevedeti ca exista posibilitatea unor neantelegeri de acest gen , atunci cand ati mers impreuna sa luati copilul, deoarece , multe cupluri care se despart nu inteleg sa ramana in relatii amiabile ,macar de dragul copiilor. Ati depus plangere, bun ,erati indreptatita , intrucat ati fost atacata si ati fost supusa unor violente. Isa nu cred ca ea va primi o pedeapsa , ci cel mult o amenda administrativa , deoarece presupun ca are si unele circumstante atenuante , se va tine cont si de faptul ca a fost provocata printre altele. Deci nu cred ca i se va face dosar penal. Chiar daca si ea a depus o plangere in care a afirmat ca a fost lovita, va trebui sa probeze aceasta afirmatie . sa ii cereti bani pentru a va retrage plangerea nu este tocmai legal insa, daca totusi se va ajunge la proces, si doriti sa ii cereti daune morale , o puteti face legal . Dvs . puteti sa va folositi deasemenea de probele pe care spuneti ca le detineti. Chiar si ceea ce a scris pe hi5 , daca se poate in mod cert trage concluzia ca cele afirmate se refera la dvs.
In termen de 2 luni de la actele de violenta, aveti posibilitatea sesizarii Politie/Parchetului.Adresati Institutului Medico-Legal , cu rapiditate , pentru a se constata urmele savarsirii infractiunii , si pentru a fi apreciat corect numarul de ingrijiri medicale, care vor fi mentionate intr-un certificat medico-legal .Existand o sesizare, va exista si o demontare a acestei persoane de a-si mai repeta comportamentul josnic.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
- plangerile au fost de depuse de ambele parti , astfel ca o "intelegere " inseamna retragerea plangerii si impacarea partilor .
- este legal sa-i solicitati "daune morale ", insa acestea se vor solicita in instanta, printr-o actiune pe Dreptul Comun
C.A. Tamara Lenz , Avocat