avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărțire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărțire mostenire

1. In cazul (ipotetic) în care soția mea încetează din viata, moștenitori ai apartamentului în care locuim acum voi fi eu (soțul) si unicul nostru copil (soția nu mai are frați sau alți copii). Întrebarea este: dacă încetez și eu din viată (se va întâmpla și asta cu siguranță...:(() poate copilul meu dintr-o căsătorie anterioara sa emită pretenții la moștenire (în caz particular apartamentul?).
Si dacă da... în ce cota procentuala?
2. Exista posibilitatea de a regla totul prin testament (sau orice înțelegere legalizata la notar/avocat, ) sau donație/vânzare, variante pe care dorim sa le adoptam pentru evitarea oricăror probleme de succesiune?
3. Mențiune importanta: apartamentul este dobândit prin moștenire de la părintii (decedați) soției.
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns și va stau la dispoziție cu amanunte suplimentare.
Cel mai recent răspuns: ContSters363356 , utilizator 12:43, 14 August 2015
daca muriti dvs primul, e ok:D copiii nu au niciun drept la apartament
si asta pentru ca-i bunul propriu al sotiei

daca e inves nu mai conteaza pentru ca averea o culeg cei doi copii ai dvs..dupa dvs
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2015
ContSters363356, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt casatorita cu sotul meu de 15 ani,avem 3 copii impreuna.el ... Raluca2111 Raluca2111 Sunt casatorita cu sotul meu de 15 ani,avem 3 copii impreuna.El a mai fost casatorit si are 1 copil dun prima casatorie.El impreuna cu fosta sotie au un ... (vezi toată discuția)
succesiunea dupa parintii ... olga2011 olga2011 doresc sa deschid succesiunea dupa parintii decedati cu multi ani in urma.suntem doi frati eu fara copii,un frate decedat cu trei copii va rog sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)