Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Împărțire mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Împărțire mostenire

1. In cazul (ipotetic) în care soția mea încetează din viata, moștenitori ai apartamentului în care locuim acum voi fi eu (soțul) si unicul nostru copil (soția nu mai are frați sau alți copii). Întrebarea este: dacă încetez și eu din viată (se va întâmpla și asta cu siguranță...:(() poate copilul meu dintr-o căsătorie anterioara sa emită pretenții la moștenire (în caz particular apartamentul?).
Si dacă da... în ce cota procentuala?
2. Exista posibilitatea de a regla totul prin testament (sau orice înțelegere legalizata la notar/avocat, ) sau donație/vânzare, variante pe care dorim sa le adoptam pentru evitarea oricăror probleme de succesiune?
3. Mențiune importanta: apartamentul este dobândit prin moștenire de la părintii (decedați) soției.
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns și va stau la dispoziție cu amanunte suplimentare.
daca muriti dvs primul, e ok:D copiii nu au niciun drept la apartament
si asta pentru ca-i bunul propriu al sotiei

daca e inves nu mai conteaza pentru ca averea o culeg cei doi copii ai dvs..dupa dvs
ContSters363356, utilizator