Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul in ture pana la 12.30 noaptea ptr femei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul in ture pana la 12.30 noaptea ptr femei insarcinate

Buna ziua,
Lucrez in comert si de curand am aflat ca sunt insarcinata . Programul este In ture . Schimbul 2 se face cate o saptamana cu randul de la 15.30 pana la 12.30 noaptea. Intrebarea mea este: Eu fiind insarcinata sunt obligata sa am acelasi program pana la 12.30 noaptea ? Precizez ca deabea rezist pana la 10.30 noaptea ce voi face pana la 12.30?
Femeile gravide, lăuzele şi cele care alăptează nu pot fi obligate să presteze muncă de noapte.

Ati anuntat in scris ca sunteti insarcinata ?
O sa anunt Luni. . Pana atunci vroiam sa stiu daca mi se poate schimba programul. Multumesc.
Nu are cum sava schimbe programul dca advs nu ati anunta in scris ca sunteti insarcinata.

OUG 96/2003
art.2 În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
......
c)salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
......
Tot nu inteleg ce inseamna munca de noapte. De la ora 22 in sus?
Multumesc.
Art. 125. C.mun.
(1) Munca prestata intre orele 22,00-6,00 este considerata munca de noapte.
(2) Salariatul de noapte reprezinta, dupa caz:
a) salariatul care efectueaza munca de noapte cel putin 3 ore din timpul sau zilnic de lucru;
b) salariatul care efectueaza munca de noapte in proportie de cel putin 30% din timpul sau lunar de lucru.
....