Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Renuntare la drepturi parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Renuntare la drepturi parintesti

Buna ziua

Am citit probabil tot ce am gasit despre decadere din drepturi parintesi, dar daca parintele, tatal, vrea sa renunte pur si simplu si nu vrea sa fie deranjat prea mult ce ar trebui sa fac eu? Eu si fetita noastra locuim in afara tarii de cand ea era f mica si de cate ori vin in tara sa imi vad parintii trebuie sa mergem la notar pentru procura care ii permite fetitei sa paraseasca Romania lucru care nu este usor deloc el nefiind deloc cooperant si a spus clar ''sa fac ceva si sa nu il mai deranjez cu asta''?
Multumesc pentru sfat!
Nu exista posibilitatea ca tatal minorei se fie decazut din drepturi pentru un astfel de motiv. conditiile in care un parinte poate fi decazut din drepturi fiind acestea:
Art. 508 c.civ.
Condiţii
(1) Instanţa de tutelă, la cererea autorităţilor administraţiei publice cu atribuţii în domeniul protecţiei copilului, poate pronunţa decăderea din exerciţiul drepturilor părinteşti dacă părintele pune în pericol viaţa, sănătatea sau dezvoltarea copilului prin relele tratamente aplicate acestuia, prin consumul de alcool sau stupefiante, prin purtarea abuzivă, prin neglijenţa gravă în îndeplinirea obligaţiilor părinteşti ori prin atingerea gravă a interesului superior al copilului.
(2) Cererea se judecă de urgenţă, cu citarea părinţilor şi pe baza raportului de anchetă psihosocială. Participarea procurorului este obligatorie.

Singura varianta este aceea de a obtine o hotarare prin care locuinta minorei sa fie stabilita la domiciliul dvs., iar autoritatea parinteasca sa fie exercitata in mod exclusiv de dvs. ( ceea ce nu este simplu), situatie in care nu mai este necesar acordul celuilalt parinte la iesirea din tara.