avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1188 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Inregistrari
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Inregistrari

Buna seara

Am ocazia sa inregistrez un CD , eu fiind absolventa de Conservator. Doresc sa intreb un avocat sau pe cineva care poate sa-mi raspunda la intrebare, ce trebuie sa contina un contract premergator inregistrarilor, eu nefiind familiarizata cu termenii si pasii acestia juridici si contractuali.
Cce pasi trebuie sa urmez ca sa fiu sigura ca nu este o afacere "dubioasa"

Ati putea sa ma sfatuiti?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Boncu Constantin , Avocat 12:49, 12 Iulie 2009
Puteti incheia anterior un contract de editare a CD-ului pentru a va proteja dreptul de creatie intelectuala
Buna ziua,

ideea de a primi niste informatii despre un site juridic, atunci cand studiati o problema este foarte buna.

daca insa veti folosi ceea ce ati primit aici, fara sa fiti asistata de un avocat/jurist, la momentul semnarii si pe parcursul negocierii contractului atunci lucrurile nu vor fi inregula.

pentru a evita eventuale neplaceri, cu costuri rezonabile puteti fi asistata in momentele cheie ale acestei afaceri ;

Avocat Boncu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poti practica profesia de consilier juridic numai daca ai terminat facultatea de drept? lara_lar20@yahoo.com lara_lar20@yahoo.com :\">se poate practica aceasta profesie doar cu studii juridice terminate? sau este obligatoriu sa urmezi si cursuri/ stagiatura (vezi toată discuția)
Proaspat angajat in functia de consilier juridic AnnaM AnnaM Buna ziua! Sunt absolventa 2009 si astazi am reusit sa ma angajez consilier juridic. Sunt incantata!=D> Problema este ca va trebui sa reprezint mai multe ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract rcs rds AlinaDumitrache AlinaDumitrache Am avut punctul de lucru (magazinul) intr-o locatie , dar a trebuit sa-l inchid ( radiez). Am trimis actul de radiere la sediul RCS ca sa demonstrez ca nu mai ... (vezi toată discuția)