Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi sau amenda lipsa rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi sau amenda lipsa rovinieta

Buna seara.
Din luna martie (10 martie) pana in prezent am circulat fara rovinieta (am uitat sa o mai platesc). Pe 10 august am primit un proces verbal prin care sunt anuntat ca am fost surprins fara rovinieta pe 10 martie si sa platesc 250 RON (sau jumatate in 48 ore)
Am platit amenda si am platit si rovinieta.
Intrebarea mea este urmatoarea: ma pot astepta sa primesc mai multe amenzi pentru lipsa rovinietei in aceasta perioada (10 martie - 10 august), atat timp cat eu nu am fost instiintat de aceasta contraventie decat pe 10 august?
Multumesc.
vdingo11, utilizator
Parerea mea este ca nu, deoarece este vorba de o singura contraventie continua, nu e vorba de mai multe contraventii.