Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibila actionare in judecata pentru daune produse de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibila actionare in judecata pentru daune produse de caine

Zilele trecute am mers la tara undeva langa Bucuresti cu cainele meu. Acesta a reusit cumva sa fuga de acasa, lucru pe care il face de fiecare data cand merg acolo ( mentionez ca am gaini si alte animale in curte si el nu are nicio problema cu ele, este bland. Intr-o seara, un nene ( cioban) a venit la mine spunandu-mi ca cainele meu i-a atacat 2 miei pe care i-a omorat. Ajungand la locul faptei, erau doi mei care deja fusesera taiati, care nu prezentau niciun fel de urma de muscatura de caine. ( Deci, nu stiu daca cainele meu i-a omorat sau cel care i-a taiat) Desi, am zis ca este posibil ca acest lucru sa se fi intamplat ( exista un singur martor care sustine ca au fost mai multi caini printre care si al meu) am zis sa ii platesc omului paguba produsa, dar acesta nu a fost de acord cu suma pe care i-am oferit-o mentionand ca urmeaza sa ma dea in judecata. In momentul de fata, acei mie au fost lasati pe camp ( el nu s-a dus la vreun veterinar sa constate ca au fost omorati de cainele meu ) deci as putea sa zic ca proba in sine nu mai exista. Am mers la politie inaintea acestuia si i-am povestit agentului incidentul, acesta a zis sa merg sa ma inteleg cu el urmand sa ma prezint zilele urmatoare la sediul politiei pentru a spune, daca ne-am inteles sau nu. Poate acest om sa castige procesul daca ma da in judecata? Politistul poate sa imi dea amenda pentru nesupravegherea cainelui? Si daca poate, de unde trage el conculzia ca cainele meu a fost cel care a omorat acei miei? Ma gandesc ca ar putea sa imi dea pentru nesupraveghere, numai daca cainele a facut ceva, altfel nu. Acestea fiind spuse, cum as putea sa procedez in acest caz? Sincer, nici nu imi vine sa ii platesc vreun ban! As putea sa fiu gasit vinovat, mai ales ca acei mie nu mai exista? In acest sat, din cauza ciobanului care a strigat in lung si lat, deja s-a dus vestea ca cainele meu a macelarit acei miei si deja sunt oameni ( care nici nu au fost acolo ) spunand ca asa s-a intamplat, ca cainele meu ar fi vinovat. Va multumesc! Astept.rasp.dvs
~ Conținut șters la cerere ~
Iti multumesc pentru raspuns. Pai, nea' cioban, m-a dat deja in judecata intr-un final. Cu o zi inainte sa merg sa ma intalnesc cu el, am facut un mic research, cu cat se vinde carnea de miel in perioada asta si am mers sa ii propun sa ii dau suma pe cei 2 miei ( chiar mai mult ). Suma a fost mai mult decat rezonabila. Nea' cioban, in schimb, nu a vrut in niciun fel sa auda de suma oferita, sustinand ca si-a numarat oile si ca sunt 7 pe care ar trebui sa le platesc, iti dai seama, auzind asta, i-am zis sa se duca linistit sa ma dea in judecata. Intre timp, am aflat si care sunt acei martori care au fost acolo, niste copii. Ei sustin ca au fost mai multi caini in tot acest duel cu saracii miei, printre care si catelul meu, deci, de aici, eu pot trage concluzia ca unul dintre acei caini a muscat mielul si a sarit si al meu simtitind mirosul de sange, ca doar sunt caini irationali. Cainele este metisul unui pitt-bull, deci, da, aici as zice eu ca ar fi o problema. Cainele este inregistrat pe numele unei prietene care a plecat in Anglia, in urma cu doi ani. Eu nu i-am mai facut alte acte, iar ea cand mi l-a lasat nu a declarat la politite( asa cum am vazut ca scrie in legea 55/2002 )

Intrebare, este mai bine sa il dau neiregistrat, atunci cand o sa merg sa dau declaratie? Sau sa ma duc eu rapid in perioada asta si sa ii fac acte la catel si sa il trec ca fiind American Staffordshire Terrier ( ceva mai soft)? Adica, ma gandesc ca trebuie sa ma pregatesc de un proces, in cele din urma si orice alt sfat mi-ar fi super de folos.

Astept sfaturi! Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Ok, apreciez raspunsul! Politistul din localitate mi-a zis ca e foarte al dracu' ciobanu' asta si ca ar face orice sa scoata un ban de la cineva, in prezent, am inteles ca mai e implicat intr-un alt proces, ca l-ar fi batut cineva, poate cumva o sa ma folosesc si de acest detaliu cand va veni vremea. In fine, pai, asa o sa fac maine merg la Vet. si il inregistrez. Cat despre libertatea catelului, tocmai d'asta merg acolo la tara, ca sa aiba liberatate, dar se pare ca tot mai bine e prin parcuri unde nu are nicio treaba cu nimeni, fie el om, miel sau caine.
Astept in continuare sfaturi! O seara faina!