Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna, dupa concediul de crestere a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna, dupa concediul de crestere a copilului

Daca m-am reintors la munca in data de 11 mai 2015 , dupa concediul de 2 ani pentru cresterea copilului in acest an mai am dreptu la concediu de odihna ? Mentionez ca an schimbat angajatorul cand m-am reintors la munca.
Aveti dreptul la CO incepand cu data inceperii activitatii.

Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Art. 144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.