avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna, dupa concediul de crestere a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna, dupa concediul de crestere a copilului

Daca m-am reintors la munca in data de 11 mai 2015 , dupa concediul de 2 ani pentru cresterea copilului in acest an mai am dreptu la concediu de odihna ? Mentionez ca an schimbat angajatorul cand m-am reintors la munca.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:14, 17 August 2015
Aveti dreptul la CO incepand cu data inceperii activitatii.

Codul Muncii nu mai reglementeaza acordarea CO dupa desfasurarea unei anumite perioade de timp lucrate.

Art. 144 C.mun.
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a fectua concediul de odihna vioricabaiceanu vioricabaiceanu As vrea sa aflu precis daca concediul de odihna se pote solicita in luna IANUARIE pentru ca de la serviciul RESURSE UMANE mi s-a spus ca nu am drept sa ... (vezi toată discuția)
Concediu neefectuat nic131 nic131 Buna ziua! As dori sa stiu daca un rest de concediu din 2015, poate fi bagat la plata la incetarea cim, in anul 2018, si dupa cat timp se prescrie concediul de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna vanatorul vanatorul Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti daca un pensionar pentru limita de varsta, angajat ulterior cu contract individual de munca, beneficiaza de concediu de ... (vezi toată discuția)