Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM perioada determinata

Buna ziua !
Este o problema daca se inceteaza un CIM per. det. inainte de termen - daca ambele parti sunt de acord ? ( 55 / b ).
Nu.
Un c.i.m. incheiat pe durata determinata poate inceta, in conditiile prevazute de Codul Muncii, si inainte de expirarea duratei pentru care a fost incheiat.
Orice fel de contract individual de munca (CIM) poate inceta cu acordul partilor (art. 55, lit. b) din Codul muncii).