Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Actiune anulata ca netimbrata, solutie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Actiune anulata ca netimbrata, solutie

Buna ziua

Am depus o actiune in instanta, am primit acasa o adresa prin care trebuia sa achit o taxa judiciara de timbru.Am trimis-o prin curierat dar din pacate am depasit termenul de depunere cu cateva zile motiv pentru care mi-a anulat actiunea ca netimbrata, am depus cerere de reexaminare care a fost respinsa si ea.

Ce pot sa fac, sa mai depun o data cererea de chemare in judecata si sa platesc taxa din nou?sau as putea sa depun iar cererea si sa cer conexarea cu dosarul la care am platit taxa?

Multumesc anticipat
Formulati din nou cererea dechemare in judecata la care anexati taxa de timbru .
Multumesc pentru raspuns

Deci sa inteleg ca trebuie sa platesc din nou taxa pentru ca am intarziat cu 2,3 zile.

Daca stie cineva o alta posibilitate va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Intr-adevar, trebuie sa formulati o alta cerere si sa depuenti o noua taxa judiciara de timbru.Taxa judiciara de timbru platita anterior va poate fi restituita ,la cerere,conform art.45(1)lit.d) din OUG nr.80/2013 privind taxele judiciare de timbru.