avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru judiciar eronata in minus
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru judiciar eronata in minus

Buna ziua,

Azi mi-a venit o comunicare ca trebuie sa achit taxa judiciara de timbru 0 si am drept de contestatie in 3 zile, sub sanctiunea anularii cererii.

Cererea mea e evaluabila in bani.

Ce pot face:

1. Nu fac contestatie - pentru ca astfel taxa ramane cea stabilita de judecator?
2. Sau trebuie sa fac contestatie - altfel risc sa mi se anuleze cererea ca netimbrata?

Mersi,
Cel mai recent răspuns: seldom , utilizator 09:46, 24 Martie 2017
Achitați taxa de timbru ca altfel riscati sa se anuleze acțiunea.
Dacă este 0 nu ar trebui dar dacă o anulează va complicați cu procesul.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Intrebarea este:

1. Sa achit eu direct conform calculelor mele si sa le raspund in cele 10 zile

SAU

2. Sa fac cerere de reexaminare in termen de 3 zile

Multumesc,
Dacă vreți sa terg8versati puteți face ce vreți.

Dacă vreți sa o lămuriți achitați taxa.
Buna ziua,

Nu e vorba de tergiversare.

E vorba ca nu vreau sa platesc suma x, si apoi sa ma trezesc ca aveam suma y.
De ex sa fi fost doar o eroare de tiparire.

Sau mai mult - sa aflu ca suma de 0 ron e corecta.

Mi se pare mai corect sa fac reexaminare conform OUG 80/2013:

"Art. 39
(1) impotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru, reclamantul poate face cerere de reexaminare, la aceeasi instanta, in termen de 3 zile de la data comunicarii taxei datorate. Cererea de reexaminare este scutita de la plata taxei judiciare de timbru. "

Legea nu face distinctie ca sa facem reexaminare DOAR DACA TAXA E calculata eronat in PLUS.

Chiar daca taxa e in minus, si anume 0, tot eronata este.

Ce parere aveti?

Multumesc,
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2017
seldom, utilizator
Eu zic sa mergeti la dosar.
Vedeti ce apare acolo.
Daca apare 0 la dvs. si la dosar este altceva sunt probleme...

Le veti rezolva dupa parerea mea dar prin 2018...

Alte discuții în legătură

Comunicare taxă de timbru judiciar, în cât timp trebuie s-o plătesc? ce se întâmplă dacă depășesc termenul? nicoara_a nicoara_a Buna ziua, Am depus o cerere pt recalcularea pensiei si am primit o comunicare din partea judecatoriei cum ca in termen de zece zile de la primirea ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru Dianaenacheapostol Dianaenacheapostol Buna ziua. Am depus dosarul de divort la judecatorie, iar taxa de timbru mi-a fost calculata eronat (aproape dubla). Ce se mai poate face pt ca bani pt plata ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru la instanta de contencios madalina bobeica madalina bobeica Buna ziua, Instanta de judecata dupa depunerea unei actiuni de restituire a timbrului de mediu, comunica reclamantului o adresa prin care ii solicita sa ... (vezi toată discuția)