Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru judiciar eronata in minus
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru judiciar eronata in minus

Buna ziua,

Azi mi-a venit o comunicare ca trebuie sa achit taxa judiciara de timbru 0 si am drept de contestatie in 3 zile, sub sanctiunea anularii cererii.

Cererea mea e evaluabila in bani.

Ce pot face:

1. Nu fac contestatie - pentru ca astfel taxa ramane cea stabilita de judecator?
2. Sau trebuie sa fac contestatie - altfel risc sa mi se anuleze cererea ca netimbrata?

Mersi,
Achitați taxa de timbru ca altfel riscati sa se anuleze acțiunea.
Dacă este 0 nu ar trebui dar dacă o anulează va complicați cu procesul.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns.

Intrebarea este:

1. Sa achit eu direct conform calculelor mele si sa le raspund in cele 10 zile

SAU

2. Sa fac cerere de reexaminare in termen de 3 zile

Multumesc,
Dacă vreți sa terg8versati puteți face ce vreți.

Dacă vreți sa o lămuriți achitați taxa.
Buna ziua,

Nu e vorba de tergiversare.

E vorba ca nu vreau sa platesc suma x, si apoi sa ma trezesc ca aveam suma y.
De ex sa fi fost doar o eroare de tiparire.

Sau mai mult - sa aflu ca suma de 0 ron e corecta.

Mi se pare mai corect sa fac reexaminare conform OUG 80/2013:

"Art. 39
(1) impotriva modului de stabilire a taxei judiciare de timbru, reclamantul poate face cerere de reexaminare, la aceeasi instanta, in termen de 3 zile de la data comunicarii taxei datorate. Cererea de reexaminare este scutita de la plata taxei judiciare de timbru. "

Legea nu face distinctie ca sa facem reexaminare DOAR DACA TAXA E calculata eronat in PLUS.

Chiar daca taxa e in minus, si anume 0, tot eronata este.

Ce parere aveti?

Multumesc,
seldom, utilizator
Eu zic sa mergeti la dosar.
Vedeti ce apare acolo.
Daca apare 0 la dvs. si la dosar este altceva sunt probleme...

Le veti rezolva dupa parerea mea dar prin 2018...