avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire imobil- cine are drepturi la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire imobil- cine are drepturi la mostenire?

Buna seara
In 2006 am cumparat un apartament ( divortata fiind). Pe contractul de vanzare cumparare sunt trecuta doar eu desi am un copil. In 2013 m-am recasatorit. In caz de deces cine mosteneste apartamentul ? Doar copilul sau are dreptul si al doilea sot ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:53, 19 August 2015
Firesc ca numai dvs dacă nu e cumpărător și copilul.
Soțul mosteneste 1/4, copilul 3/4.
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenire garantat de lege.
Sotul poate insa renunta la mostenire dupa decesul dvs.

Editat de moderator simonette12- motiv: fraza incompleta

Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cat mai exact mosteneste sotul? Si are importanta de cati ani de casatorie avem?
Pot trece acum apartamentul pe numele copilului fara acordul sotului?
Am scris mai sus cat, 1/4. Adică un sfert!
Puteți face ce doriți cu ap, însă soțul e moștenitor rezervatar, asa ca vedeți ce acte întocmit și atenție și la consecințe, nu veți mai fi proprietar dvs, ci copilul.
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire freeanifer freeanifer Atit eu cit si sotia suntem mostenitorii unici ai cite unui apartament. Ce cota din apartament mostenim fiecare , din apartamentele descries , avind in vedere ... (vezi toată discuția)