Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire imobil- cine are drepturi la mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire imobil- cine are drepturi la mostenire?

Buna seara
In 2006 am cumparat un apartament ( divortata fiind). Pe contractul de vanzare cumparare sunt trecuta doar eu desi am un copil. In 2013 m-am recasatorit. In caz de deces cine mosteneste apartamentul ? Doar copilul sau are dreptul si al doilea sot ?
Firesc ca numai dvs dacă nu e cumpărător și copilul.
Soțul mosteneste 1/4, copilul 3/4.
Sotul supravietuitor are dreptul la mostenire garantat de lege.
Sotul poate insa renunta la mostenire dupa decesul dvs.

Editat de moderator simonette12- motiv: fraza incompleta

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cat mai exact mosteneste sotul? Si are importanta de cati ani de casatorie avem?
Pot trece acum apartamentul pe numele copilului fara acordul sotului?
Am scris mai sus cat, 1/4. Adică un sfert!
Puteți face ce doriți cu ap, însă soțul e moștenitor rezervatar, asa ca vedeți ce acte întocmit și atenție și la consecințe, nu veți mai fi proprietar dvs, ci copilul.
gi-jane2, moderator