Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa prima inmatriculare se mai plateste?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa prima inmatriculare se mai plateste?

Buna ziua !

O firma are o masina pe care vrea sa o vanda.
Daca o vinde unui cetatean cu rezidenta in Italia si va fi inmatriculata in Italia, mai trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare?
Dupa ce masina va fi inmatriculata in Italia, se poate face radierea in Romania ?
Mona_2014, utilizator
Daca la masina in cauza nu a fost achitata taxa aferenta din momentul achizitiei auto,in Italia va trebui achitata c/v taxa
Radierea auto in Romania se face in baza contractului de vanzare cumparare
Inteleg ca obligatia de plata pentru taxa de prima inmatriculare este pentru cumparator?
Firma oricum nu platea taxa de prima inmatriculare !
Am inteles bine ?