avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa prima inmatriculare se mai plateste?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa prima inmatriculare se mai plateste?

Buna ziua !

O firma are o masina pe care vrea sa o vanda.
Daca o vinde unui cetatean cu rezidenta in Italia si va fi inmatriculata in Italia, mai trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare?
Dupa ce masina va fi inmatriculata in Italia, se poate face radierea in Romania ?
Ultima modificare: Miercuri, 19 August 2015
Mona_2014, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mona_2014 , utilizator 13:22, 19 August 2015
Daca la masina in cauza nu a fost achitata taxa aferenta din momentul achizitiei auto,in Italia va trebui achitata c/v taxa
Radierea auto in Romania se face in baza contractului de vanzare cumparare
Inteleg ca obligatia de plata pentru taxa de prima inmatriculare este pentru cumparator?
Firma oricum nu platea taxa de prima inmatriculare !
Am inteles bine ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura din strainatate caddy130485 caddy130485 buna ziua, sunt titularul unei masini inmatriculate in Romania si o folosesc in Italia, as vrea sa vand masina unui cetatean roman care se afla tot in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua in legatura cu taxa auto persoana handicap. FronescuAdrian FronescuAdrian Buna ziua de curand am achizitionat o masina si am si adaptat-o pentru handicapul meu cu toate ca masina e automata si eu nu am piciorul stang nu inteleg de ... (vezi toată discuția)
Taxa auto platita si recuperata de fostul proprietar mariusmarian2000 mariusmarian2000 Ce fac daca fostul proprietar a recuperat taxa dupa ce a vandut masina? Caz in cauza: Am cumparat masina in ianuarie 2013. La inmatriculare, am fost la fisc ... (vezi toată discuția)