Forum Discuţii juridice Executare silită Contestaţie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Contestaţie la executare

Am depus o contestaţie le executare împotriva Serviciului taxe şi impozite a Primăriei unde locuiesc întrucât 80 % din amenzi, termenul de solicitare a executarii silite a fost prescris. Azi cu stupoare am constatat că judecătoria mi-a respins ca "neîntemeiată" contestaţia. Mă puteţi ajuta cu un model de cerere pentru apel ?
Acesta este publicarea de pe portal :
" Ora estimata: 09:00
Complet: C3v
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia prescripţiei dreptului de a stabili şi de a cere executarea silită a creanţelor fiscale, invocată de contestatorul ........l. Respinge contestaţia la executare formulată de contestatorul ......., în contradictoriu cu intimata unitatea administrativ – teritorială oraşul Filiaşi, judeţul Dolj – Compartimentul Taxe şi Impozite din cadrul Primăriei oraşului Filiaşi, judeţul Dolj, ca neîntemeiată. Ia act că nu s-a solicitat de către intimată obligarea contestatorului la plata cheltuielilor de judecată. Cu drept de apel în termen de 10 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 19 august 2015. "
Motivele de apel le veti putea identifica dupa ce veti primi hotararea judecatoreasca. Nu exista un model standard, dumneavoastra va trebui sa combateti prin apel argumentele judecatorului de fond
Trebuie sa aveti in vedere ca, in materie fiscala, termenul de prescriptie este de 5 ani(nu de 3 ani care este termenul general de prescriptie)
Art.131.Inceperea termenului de prescriptie(1)"Dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie in termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului urmator celui in care a luat nastere acest drept.
(2)Termenul de prescriptie prevazut la alin(1) se aplica si creantelor provenind din amenzi contraventionale."Ptr.model cerere apel,accesati sitel:www.modele-acte.home.ro/cereri.html