Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie

Buna ziua!
Sunt pensionata la limita de varsta, dar dupa pensionare am continuat activitatea pe acelasi post cu contract de munca pe perioada determinata. Mentionez ca am o pensie de1000 lei. Intrebarile mele ar fi:
- credeti ca am functionat legal?
- trebuia sa particip la examen pentu ocuparea aceluiasi post pe care am functiona?
-cati ani am dreptul sa functionez cu contract de munca pe perioada determinata?
Va multumesc anticipat.
1. Potrivit art.118 din Legea nr.263/2010, beneficiarii unei pensii pentru limita de varsta se regasesc in categoria celor despre care se afirma expres ca pot cumula pensia cu salariul.

Art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede ca, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas.

2. Daca este vorba despre sectorul bugetar, atunci incadrarea salariatilor la institutiile si autoritatile publice si la alte unitati bugetare se face numai prin concurs sau examen, dupa caz.

3. Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.