Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat la o ped. de 2 ani si 10 luni cu aplic art ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat la o ped. de 2 ani si 10 luni cu aplic art 81.c.pen.-cazier

Buna seara,
Daca am fost condamnat definitiv si irevocabil la 10 luni inchisoare cu suspendare si 2 ani si 10 luni perioada incercare in data de 20.10.2012, cazierul se sterge peste 2 ani si 10 luni de la aceasta data sau peste 3 ani de la aceasta data?
dupa ce se sterge cazierul, pe acesta v-a aparea ca am fost condamnat vreodata?
Multumesc!
quest00, utilizator
dupa 2 ani si 10 luni sunteti reabilitat de drept si condamnarile nu va mai apar pe cazier.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Daca in perioada termenului de incercare de 2 ani si 10 luni condamnatul nu savarseste o alta infractiune si nici nu se pronunta revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza disp.art 83 si 84 din c.pen. ( vechiul cod penal), dupa expirarea termenului intervine reabilitarea de drept a pedepsei aplicate.
Art. 86 c.pen.
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.