Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune teren agricol

Buna ziua,
urmeaza sa fac succesiune dupa mama mea decedata; intre bunurile imobile care intra in masa succesorala, este un teren agricol pe care mama l-a mostenit de la tatal ei. Problema este ca pentru terenul respectiv exista titlu de proprietate, impreuna cu alte doua loturi, pe numele a trei mostenitori (mama mea si cei doi frati ai ei).
Intrebarea este urmatoarea: se poate dezbate succesiunea in conditiile actuale, sau trebuie facut partaj la notariat pentru lotul de pamant care a fost proprietatea mamei?
Multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.
Nu sunt singurul mostenitor, mai am o sora, dar cred ca asta nu schimba lucrurile dpdv al dezbaterii sucesiunii fara a face partajul voluntar in prealabil.