avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare act de adjudecare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare act de adjudecare

Buna ziua!
Doresc sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez și cui trebuie să ma adresez pentru a contesta modul de organizare al unei licitatii prin care a fost aprobat un act de adjudecare al unui imobil, incheiat in anul 2002. La momentul respectiv, beneficiarul era vice-primar și membru al Comisiei Locale de Fond Funciar.
Va multumesc!
Pentru ce motive dupa 13 ani de la licitatie ? Doar cele legate de calitatea adjudecatarului ?
asa si /
ce a adjudecat si de ce era incompatibil?

cum erati dvs cu restituirea datoriei?
De putin timp am aflat! In ceea ce ma priveste, având în vedere ca anterior, autorul meu detinuse in proprietate imobilul respectiv (imobilul a fost vandut de autorul meu la C.A.P.) consider ca aveam drept de preemtiune!!!ca in cazul terenurilor agricole unde sunt intrebati vecinii.....
Buna seara,
In intelesul prezentarii dvs. de caz, ar fi vorba de o incompatibilitate a viceprimarului in a participa la acea licitatie publica.
In acest sens o analiza amanuntita a documentatiei ar fi for mult mai utila.
Insa, ma rezum in a trasa cateva elemente de care sa tineti cont in rezolvarea acestei spete:
Cata vreme vorbim despre un ,,imobil proprietate publica'' puteti depune contestatie oricand viind vorba de imprescribilitatea naturii actiunilor apartinand acestui domeniu.
Doar daca o sa justificati si o sa va dovediti interesul in cauza actiunea dumneavoastra va putea fi una admisibila.
Deoarece nu ati facut o prezentare mult mai concisa a spetei va recomand sa analizati urmatoarele acte normative care or sa va fie de folos in solutionarea pricinii:
Legea 215/2001, a administraţiei publice locale
Legea 161/2003, privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea
demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi
sancţionarea corupţiei
Legea 393/2004 privind statutul aleșilor locali
Legea 176/2010, privind integritatea în exercitarea funcţiilor şi demnităţilor publice,
6
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 144/2007 privind înfiinţarea, organizarea
şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Integritate, precum şi pentru modificarea şi
completarea altor acte normative
Cu deosebita stima,
Nu ma aflu in posesia unor documnete la care sa fac referire...
Multumesc de raspuns! in raport de cele enuntate de dvs....cui ar trebui sa ma adresez???

Alte discuții în legătură

Anularea actului de adjudecare pentru neplata integrala a pretului DanyD DanyD In situatia in care adjudecatarul nu plateste si ultima rata a pretului pentru imobilul adjudecat cf Actului de adjudecare si a PV de licitatie, cum poate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am adjudecat un imobil la o licitație publica, respectivul ... Catalin2o14 Catalin2o14 Buna ziua, am adjudecat un imobil la o licitație publica, respectivul a depus contestație la executare, eu am intabularea ieșită cu data de 06.01.2022 ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate, conflict de interese pentru administratorul public, functie contractuala lex69 lex69 Buna ziua. Va rog sa imi spuneti pana la ce grad de rudenie, sau afinitate sunt stabilite incompatibilitatea si conflictul de interese pentru functia in regim ... (vezi toată discuția)