Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire salariu
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire salariu

Buna-ziua,
Acelasi salariat are o poprire de 1/4 din salariu pentru obligatia de intretinere si 2300 lei poprire pentru neachitarea datoriilor bancare. Salariatul in cauza are un salariu de 600 lei net. Pana acum societatea ii oprea 150 lei cu titlu de intretinere lunara din salariu. Avand in vedere noua datorie a salariatului si dispozitiile art. 409 Cod proced. Civila coroborat cu 273, alin. 2 Codul Muncii ii voi mai retine inca 50 de lei lunar pt. noua datorie? Este corect mecanismul gandit de mine.
Suma totala a retinerilor diin salariu nu trebuie sa depaseasca 1/3
Gresit D-le Dan, art 409 Cod Proced. Civila 1/2 din sariul net al debitorului
Am sris in mod gresit 50 lei, corect 150 lei poprire in favoarea bancii.
Buna ziua.Banca nu poate retine mai mult de 30% din salariul net.Asa mi s-a comunicat direct de la banca saptamina trecuta.Scuze pentru interventie