Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cum se poate deschide un proces pentru un tata care nu pune pensia alimentara? Se poate stabili prin instanta marirea pensiei alimentare in contextul in care mama poate demonstra unde lucreaza si salariul tatalui (ei fiind divortati)?
Se poate stabili prin instanta data (zi din luna) la care sa fie trimisa pensia alimentara pentru copil?
1. Daca aveti o hotarare prin care a fost stabilita pensia de intretinere in favoarea minorului, pentru recuperarea pensiei de intretinere restanta , nu este necesar sa promovati o noua actiune, ci este necesar sa va adresati unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii, urmand ca venitul a acestuia sa fie poprit pana la acoperirea sumei datorate.

2.Da, se poate formula o actiune de majorare pensie in conditiile in care pensia a fost stabilita intr-un cuantum fix , iar veniturile debitorului s-au majorat, urmand sa indicati instantei angajatorul si sediul acestuia pentru comunicarea veniturilor realizate prin intermediul instantei.

3.Nu am vazut o astfel de hotarare in care instanta sa oblige debitorul la plata pensiei la o anumita data din luna, insa daca partile se inteleg in acest sens, nu vad de ce instanta n-ar luat act de invoiala partilor.
Pe de alta parte daca tatal minorului este de rea- credinta si nu achita pensia de intretinere, nu o sa o achite chiar daca are sa spunem obligatia de plata pe data x, insa dvs. aveti posibilitatea fie sa executati silit hotararea, asa cum am aratat mai sus, fie la 3 luni de neplata, sa formulati plangere pentru abandon de familie.