Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Functionar public - invatamantul preuniversitar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Functionar public - invatamantul preuniversitar

As dori sa stiu daca legea imi permite sa predau in invatamantul preuniversitar daca sunt functionar public.
din cate stiu eu trebuie sa aveti modulul psihopedagogic sau alte studii de specialitate.functiile nu sunt compatibile decat in aceste conditii.
Mulțumesc pentru răspuns :). Eu întrebam dacă este permis, conform legii, ca un funcționar public (și fac distincție între funcționar public și cel contractual - mă refer la funcționar public) să exercite și profesia de profesor în regim de plata cu ora (bineînțeles, având respectând tot ceea ce înseamnă a putea preda la clasă cu calificarea necesară)
Legea nr.161/2003
Art. 96. - (1) Funcționarii publici, funcționarii publici parlamentari și funcționarii publici cu statut special pot exercita funcții sau activități în domeniul didactic, al cercetării științifice, al creației literar-artistice.
....
Mulțumesc frumos.