Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Posibilitatea ca o amenda contraventionala acceptata ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Posibilitatea ca o amenda contraventionala acceptata sa atraga dupa sine si o amenda penala/infractiune

Intrebare: sa presupunem ca primesti o amenda contraventionala, intr-o situatie discutabila, care intr-un fel este greu de demonstrat ca ai sau nu dreptate.
Alegi sa nu o contesti si sa o platesti, intrucat nu poti obtine usor documentele necesare judecarii, si vrei sa scapi de problema.
Daca o platesti, banuiesc ca este echivalentul cu a recunoaste fapta.

Din acest moment ea se considera prescrisa si gata, sau simplul fapt ca o accepti, poate atrage dupa ea si o incadrare la infractiune/penal?
Amenda contraventionala nu are nicio legatura cu penalul. Daca amenda nu este platita din diverse motive ea va fi urmarita de fisc sa o platesti. Nu se prescrie decat dupa 5 ani si numai daca nu te notifica fiscul dar are grija ANAF-ul sa o platesti.:)
In cazul de fata, amenda contraventionala vine chiar de la ANAF, ca si instiintare de plata.
Are atasat un proces-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor plus o anexa justificativa.
Dar cum legile sunt interpretabile, banuiesc ca in cazul in care platesc aceasta amenda este ca si cum recunosc fapta; exista si lege de infractiune pentru ceva asemanator, dar nu este foarte clar definita.
Prin urmare, daca s-a aplicat amenda contraventionala conform PV, se mai poate aplica apoi si alt fel de sanctiune (penala/infractiune) pentru aceeasi fapta?
SZJ a scris:
Daca o platesti, banuiesc ca este echivalentul cu a recunoaste fapta.

Bănuiţi greşit. Plata unei amenzi contravenţionale nu este echivalentă cu recunoaşterea săvârşirii faptei pentru care s-a aplicat amenda. Nu există prevedere legală în acest sens.

Din acest moment ea se considera prescrisa si gata, (...)

Din acel moment ea se consideră plătită şi atât.

(...) sau simplul fapt ca o accepti, poate atrage dupa ea si o incadrare la infractiune/penal?

O amendă contravenţională nu se acceptă, se plăteşte. Plata unei astfel de amenzi nu are nicio semnificaţie de natură penală, aşa cum v-a spus şi cyan.

Dar cum legile sunt interpretabile, banuiesc ca in cazul in care platesc aceasta amenda este ca si cum recunosc fapta; exista si lege de infractiune pentru ceva asemanator, dar nu este foarte clar definita.

Nu există "lege de infracţiune" potrivit căreia, atunci când plăteşti o amendă contravenţională, răspunderea contravenţională se transformă în răspundere penală.

Prin urmare, daca s-a aplicat amenda contraventionala conform PV, se mai poate aplica apoi si alt fel de sanctiune (penala/infractiune) pentru aceeasi fapta?

Întrebarea aceasta diferă de ceea ce aţi scris până acum. Despre ce faptă este vorba? Daţi-ne mai multe amănunte.
Cred ca m-am lamurit singur (am stat ceva sa citesc legea...):

In cazul de fata, intrebarea/nelamurirea mea cred ca se refera la Art. 30, alin. 1, din Ordonanta 2/2001:
Adica in cazul in care cel care te poate amenda, considera ca ai facut infractiune, mai intai sesizeaza organele abilitate pentru a te urmari penal si nu iti mai aplica amenda contraventionala.
Daca ti-a aplicat deja amenda contraventionala, evident ca mai incolo nu te va mai putea incadra la infractiune.

Am inteles corect?