Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Partaj societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Partaj societate

Buna sa va fie seara

In urma cu 3 ani s-a pronuntat divortul. Eu si sotia avem parti sociale la o societate, 50%. Eu as vrea sa raman cu societatea, dar am inteles ca nu intra la partaj. Ce pot sa fac sa o scot din societate? Dansa a plecat de 7 ani in strainatate si nu s-a implicat deloc in societate. Exista vre-o posibilitate legala, in afara de dizolvare?
Multumesc
Buna seara,
Sa va cedeze partile sociale dumneavoastra.
Să vă cesioneze părțile sociale. În caz contrar, nu aveți altă opțiune.
Și în cazul dizolvării aveți nevoie de acceptul ei, deoarece aveți o cotă de participație în societate de 50 - 50.