avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Partaj societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Partaj societate

Buna sa va fie seara

In urma cu 3 ani s-a pronuntat divortul. Eu si sotia avem parti sociale la o societate, 50%. Eu as vrea sa raman cu societatea, dar am inteles ca nu intra la partaj. Ce pot sa fac sa o scot din societate? Dansa a plecat de 7 ani in strainatate si nu s-a implicat deloc in societate. Exista vre-o posibilitate legala, in afara de dizolvare?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLASOR CONSULT , Consilier juridic 21:26, 26 August 2015
Buna seara,
Sa va cedeze partile sociale dumneavoastra.
Să vă cesioneze părțile sociale. În caz contrar, nu aveți altă opțiune.
Și în cazul dizolvării aveți nevoie de acceptul ei, deoarece aveți o cotă de participație în societate de 50 - 50.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragerea dintr-o societate bob02008 bob02008 Buna ziua Dețin cu o persoana un SRL-D de doi ani. Firma a acumulat ceva datorii către stat Asociatul meu , s-a mutat din oras. Iar eu am rămas cu munca ... (vezi toată discuția)
Asociere srl cu probleme catasol catasol Buna seara, - SRL - 2 Asociati - parti sociale egale 50% - 50% - 1 Asociat este administrator - Creditori - cei doi asociati - Firma a intra pe ... (vezi toată discuția)
Partaj srl zuzi zuzi Buna seara, sper ca postez in sectiunea care trebuie, daca nu, rog un moderator sa mute topicul. Impreuna cu sotul am infiintat un SRL in timpul casatoriei, ... (vezi toată discuția)