Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aplicare legea 85/2006
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aplicare legea 85/2006

Bună ziua am marea rugăminte sa mă ajutați și pe mine cu un răspuns la următoarea situație: amănunt un srl care în 2013 a fost dizolvat conform unei hotărâri judecătorești la solicitarea reg comerțului. Menționez ca firma nu mai funcționa din 2006. Acum am primit o citație pe numele meu iar reclamant este direct. Fin publice sector 3. Am rugamintea de a mă lămuri și pe mine cineva despre ce este vorba. Mulțumesc
Dacă nu vedem ce scrie în citaţie nu avem de unde să ştim ce vor Finanţele de la dvs. ......
Pai dupa pronuntarea hotararii judecatoresti ati fost si la finante sa va scoata din evidente si sa vedeti daca mai e ceva de depus?
multumesc pentru promptitudine, in citatie se invoca art.138 din leg.85/2006, iar despre societate acesta este ultimul Document: Încheiere de ședinţă din data 28.01.2014
Tip soluţie: Admite cererea
Soluție pe scurt: Admite cererea debitorului NAD COM SRL. În temeiul art.107 alin 1 rap. la art. 32 alin.1 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei, dispune intrarea în faliment prin procedura simplificată a debitorului NAD COM SRL. În temeiul art.107 alin.2 din lege ridică dreptul de administrare al debitorului. Constată că debitorul este dizolvat anterior formulării cererii introductive. Dă dispoziţie tuturor băncilor la care debitorul are disponibil în conturi să nu dispună de acestea fără un ordin al judecătorului sindic sau al lichidatorului, obligaţia de înștiinţare a băncilor revenindu-i lichidatorului. Dispune sigilarea bunurilor din averea debitorului, în sarcina lichidatorului judiciar. Stabilește termen de maxim 5 zile de la data notificării deschiderii procedurii falimentului de predare a gestiunii averii de la debitor către lichidator, împreună cu lista actelor și operaţiunilor efectuate până la deschiderea procedurii. Dispune întocmirea și predarea către lichidator, în termen de maxim 5 zile de la intrarea în faliment, a unei liste cuprinzând numele și adresele creditorilor și toate creanţele acestora, cu indicarea celor născute după data introducerii cererii de deschidere a procedurii. Fixează următoarele termene limită: a) termenul limită de depunere, de către creditori, a opoziţiilor la sentinţa de deschidere a procedurii - 10 zile de la notificare, precum și termenul de soluţionare a opoziţiilor, 5 zile de la data expirării termenului de depunere a acestora; b) termenul limită pentru înregistrarea cererii de admitere a creanţelor asupra averii debitorului – 17.03.2014; c) termenul de verificare a creanţelor, de întocmire, afișare și comunicare a tabelului preliminar de creanţe – 27.03.2014; d) termenul de definitivare a tabelului creanţelor – 14.04.2014; e) data primei ședinţe a adunării generale a creditorilor - 02.04.2014. Numește lichidator judiciar provizoiu VICTRIX CAPITAL SPRL care va îndeplini atribuţiile prevăzute de art. 25 din lege. Pune în vedere lichidatorului prevederile art.252 din Legea nr.31/1990, republicată și dispune îndeplinirea formalităţilor privind menţionarea la registrul comerţului a reprezentanţilor permanenţi ai săi. În temeiul art.109 alin.1 din lege, dispune ca lichidatorul să trimită o notificare, în condiţiile art. 61 alin.3 din lege, privind intrarea debitorului în procedura falimentului prin procedura simplificată, ridicarea dreptului de administrare și dizolvarea acestuia, tuturor creditorilor menţionaţi în lista depusă de debitor în conformitate cu art.35 rap. la art.28 alin 1 lit. c), debitorului și oficiului registrului comerţului sau, după caz, registrului societăţilor agricole ori registrului asociaţiilor și fundaţiilor în care debitorul este înmatriculat, pentru efectuarea menţiunii, instanţelor judecătorești în a căror jurisdicţie se află sediul declarat la registrul comerţului, și tuturor băncilor unde debitorul are deschise conturi, în vederea aplicării prevederilor art.36 din lege. Pune în vedere lichidatorului să întocmească un raport de activitate amănunţit, în sensul art.59 alin 1din lege și să-l depună la dosarul cauzei în termen de 40 de zile de la desemnare. În temeiul art.4 din lege dispune deschiderea de către debitor a unui cont la o unitate bancară din care vor fi suportate cheltuielile aferente procedurii, în termen de 2 zile de la notificarea deschiderii procedurii; în caz de neîndeplinire a atribuţiei, contul va fi deschis de către lichidator. Eventualele disponibilităţi bănești vor fi păstrate într-un cont special de depozit bancar. Fixează termen pentru continuarea procedurii la 13.05.2014, C.3, ora 09.00 Cu apel, în termen de 30 zile de la comunicare ce se va depune la Tribunalul Bucuresti Sectia A VII A Civila. Pronunţată în ședinţă publică, azi, 28.01.2014

eu va multumesc inca o data pentru raspuns si daca m-ati putea lumina va sunt recunoscatorare.
Nu caci nu am stiut, am crezut ca este suficient. Ce as putea face in continuare?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.