Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda circulatie.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda circulatie.

Buna ziua, in data de 26.08.2015 am fost oprita de politia rutiera la intrarea in localitatea de domciliu si amendata cu 420 lei si 3 puncte penalitate ptr depasirea vitezei.
La intrarea in oras este indicator cu 70 km /h , mie bordul masinii imi arata 68 km ( doar stiu de portiunea de drum , circul pe acolo zilnic ) , dl politist mi-a spus ca aparatul radar a aratat 71 km (#-o limita legala fiind 70 dupa indicator .
Chiar asa sa fi fost cum spun dansii 71 km , ptr un Km depasire? stiam ca are ceva toleranta +- , ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Daca apreciati ca agentul constatator nu detine probe pentru sustinerea contraventiei constatate in sarcina dvs,aveti dreptul sa formulati plangere contraventionala impotriva PV in termen de 15 zile de la comunicarea acestuia ,la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constaat si consemnata contraventia
Este de preferat sa achitati jumatate din amenda in termenul de 48 ore,putand ulterior recupera suma ,prin cerere accesorie in plangerea contraventionala
Multumesc , cerere accesorie? imi puteti spune mai multe?