Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutela

care sunt pasi ca sa putem obtine tutela unui minor care este finul nostru si care in acest moment este in plasament la noi prin hotarare ,mentionez ca parinti copilului traiesc in concubinaj ,fara venituri,depedenti de aicol ,din aceste motive s-a instituit si decizia de plasament
Art. 110 din Codul Civil
Cazurile de instituire
Tutela minorului se instituie atunci când ambii părinţi sunt, după caz, decedaţi, necunoscuţi, decăzuţi din exerciţiul drepturilor părinteşti sau li s-a aplicat pedeapsa penală a interzicerii drepturilor părinteşti, puşi sub interdicţie judecătorească, dispăruţi ori declaraţi judecătoreşte morţi, precum şi în cazul în care, la încetarea adopţiei, instanţa hotărăşte că este în interesul minorului instituirea unei tutele.

Detalii: [ link extern ]