Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Arendare Cladiri Agricole
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Arendare Cladiri Agricole

Buna ziua,

Se poate face arenda pe o CLADIRE AGRICOLA? Permite legea asa ceva?

In vederea depunerii unui dosar pt accesarea de fonduri europene pentru Instalarea Tanarului Fermier, mi s-a solicitat trecerea activitatii agricole pe un PFA ceea ce am si facut.

Acum am activitatea agricola pe PFA (declarat la finante si platit impozit pe norma de venit) insa gospodaria agricola (casa, grajd, teren agricol) a ramas pe Persoana Fizica.

Cei de la Fonduri suntin ca nu e suficient un Comodat pentru Cladirea Agricola denumita GRAJD (persoana fizica sa cedeze folosinta in favoarea PFA) ci ca trebuie sa fac ARENDA pt Cladire la fel ca si pentru teren agricol... se poate asa ceva?

Multumesc Anticipat
dutadx, utilizator