avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri europene pentru cultivarea catinei
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri europene pentru cultivarea catinei

Buna seara.Am si eu o intrebare.Mama are un teren de 15 ari pe care am cultivat legume.A-si vrea sa cultivez catina pe acest teren.Cum pot sa ma inregistrez in Registrul agricol,si cum a-si putea accesa fonduri europene nerambursabile.Mentionez ca terenul se afla in zona rurala,iar eu,fiul proprietarului nu stau la aceasi adresa.Va multumesc penrtu ajutor.
Cel mai recent răspuns: GYOGYO , utilizator 16:32, 5 Februarie 2015
Nu trebuie sa aveti acelasi domiciliu.
Trebuie sa faceti dovada actului de proprietate.
Se face un proiect, se auditeaza..
@CristinaPaisa revin cu rugamintea de a informa corect userii, documentat.

@GYOGYO
NU este necesar ca pamantul sa fie in proprietate, poate fi concesionat sau arendat in favoarea dvs.
Solicitantul trebuie sa aiba domiciliul stabil într-una dintre unitățile administrativ teritoriale pe
teritoriul căreia se află exploatația;
Va rog sa cititi detalii despre instalatia tinerilor fermieri, masura 06,
[ link extern ]
cat si despre calcul valorii de productie standard in functie de culturile alese.

Pentru cultura de catina nu este suficienta suprafata de 15 ari pentru a accesa fonduri europene.
Va multumesc pt raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene cultivare grau gruianuandreeaeugenia gruianuandreeaeugenia lucrez 50,65ha,am semanat 30ha cu grau,in toamna 2011,cu nu pot depune proiect pe masura 112,sant considerat neeligibil, nu am istoric rol APIA. (vezi toată discuția)
Fonduri europene masura 6.1 florentinadaniela florentinadaniela Buna seara, Doresc sa infiintez o cultura de plante medicinale (in special galbenele), se pot accesa fonduri prin masura 6.1-instalarea tinerilor ... (vezi toată discuția)
Fonduri nerambursabile pentru cultura de catina iulianalili iulianalili vreau sa accesez fonduri nerambursabile si am o intrebare . daca am teren de 3000m si vreau sa infitez o cultura de catina pot primi aceste fonduri fara sa ... (vezi toată discuția)