Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pensionare pe caz de boala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pensionare pe caz de boala

Ce pasi trebuie sa intreprinda o societate dupa ce primeste de la angajat decizia medicala de incapaciate de munca ?
Nu aveti ce sa operati in REVISAL, decat modificarea timpului de munca, incepand cu data de 01.09.2015, intrucat pana pe 31.08.2015 este in concediu medical.
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 15. - În cazul în care medicul expert al asigurãrilor sociale a emis avizul de pensionare de invaliditate, plata indemnizaţiei pentru incapacitate temporarã de muncã se face pânã la sfârşitul lunii urmãtoare celei în care s-a emis avizul fãrã a se depãşi durata maximã de acordare a concediului, prevãzutã de art. 14 alin. (4).
In REVISAL nu se opereaza concediile medicale.