Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... posibil somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

posibil somaj tehnic

Sunt insarcinata in luna a doua si urmeaza sa nasc in luna februarie 2010.
Exista niste probleme in firma unde lucrez si s-ar putea sa ne treaca o luna de zile in somaj tehnic.
Intru si eu in acest somaj tehnic , avand in vedere ca i-am anuntat de sarcina in timp util?
Ma gandesc ca ma v-a afecta la calculul venitului pe ultimele 12 luni atunci cand voi avea de primit indemnizatia de 85% pe periada concediului de maternitate.
intr-un fel sigur va afecteaza.In loc de 100% salriu, pentru acea luna, vi se va calcula 80-85% din venit.In concluzie, suma pe care o veti incasa pentru 2 ani, ca indemnizatie pentru cresterea copilului, va fi diminuata.
Nu cred ca va diminua asa de mult indemnizatia pentru CIC aceasta indemnizatie acordata in cazul intreruperii temporare a activitatii ..:)

De exemplu, pentru un salariu brut de 600 lei revine un net de 461 lei, iar in cazul somajului tehnic se ia minim 75% brut , adica 450 lei.