Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de functii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de functii

Buna seara, la cumul de functii beneficez de concediu de odihna platita , mentionez ca nu cumulezi la acelasi angajator , sunt doua institutii separate fara legatura intre ele ! Am beneficiat de la baza ,si de la cumul nu !
Lucrati in sectorul bugetar sau privat?
Buna seara, lucrezi in sector bugetar . multumesc !
HG 250/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariatilor din administratia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unitatile bugetare :

art. 3
(1) Salariaţii care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma întreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care au functia de baza. Unitatea în care salariaţii cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fără plata pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealalta unitate.
.....
Buna seara, am inteles ca legea din 2012 spune, ca nu beneficiez doar daca cumulezi la acelasi institutie !
Nu exista nicio lege din 2012 care sa prevada asa ceva.