avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire sau succesiune loc de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire sau succesiune loc de veci

De curând mama mea a încetat din viață. Locul de veci este în posesia ei. Ce trebuie făcut să treacă în posesia mea și la ce sume se poate ajunge cu plata la notar?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:03, 31 August 2015
Pentru raspuns concret,precizati in ce calitate detinea mama dvs locul de veci
De regula,locurile de veci sunt concesionate pentru anumite perioade de timp 7,25,49 ani
Este diferenta intre dreptul de concesiune=de folosinta si dreptul de proprietate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Donatie loc de veci tuilleries tuilleries Buna ziua! Am mostenit, in urma decesului tatalui meu, un loc de veci. Stiu ca acestea nu se pot vinde. As dori sa il donez unei alte persoane.Actul de ... (vezi toată discuția)
Donație loc de veci Margerita Margerita Buna seara, am următoarea speța: printr-un act de concesiune detin 1 loc de veci la cimitirul Chitila care vreau sa-l donez mătușei mele. Cum se ... (vezi toată discuția)