Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,
As dori sa stiu cum se realizeaza succesiunea intre mama si copil (sunt singur la parinti), in cazul decesului tatalui. Este vorba de conturi bancare, ai caror titulari sunt cei doi parinti, tot ei fiind singurii cu drept de retragere numerar.
In acelasi timp as dori sa stiu cum se realizeaza suucesiunea pt un imobil al carui proprietar este tatal meu.

Va multumesc foarte mult.

Conform art.975(3) NCC"In concurs cu sotul supravietuitor ,descendentii defunctului,indiferent de numarul lor,culeg impreuna trei sferturi din mostenire."Asta inseamna, ca aveti dreptul la 3/4 din mostenirea ramasa in urma decesului tatalui iar mama dvs(sot supravietuitor) 1/4.Ptr. conturi daca sunt pe numele parintilor,la decesul tatalui trebuie sa mergeti la banca cu certificatul de mostenitor.