Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Majorare salariu functionar public din cadrul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Majorare salariu functionar public din cadrul directiilor de asistenta sociala

Care este prevederea legala nr.... din data..... articol nr....aliniat....ce presupune fara ambiguitate majorarea salariului brut pentru functionar public de executie, functionar public contractual ?
OUG nr. 27 din 2015 incepe prin a motiva de ce sa majoreaza cu 12 % de la 1 august 2015 salariile pentru functionari publici din cadrul directiilor de asistenta sociala, dupa care se face referire tot la invatamant.
Faptul ca art I aliniatul 1 punctul b) se restrictioneaza lasand tot pe cei de la consiliile locale sa acorde dupa bunul plac majorarea, a creat nelamuriri si cei de rea credinta te trimite in hatisul de legi.
Concluzionand : prevederile legale sunt doar pentru o parte din functionarii publici ?
Va multumesc.
Prin OUG nr. 27/2015 s-a creat posibilitatea legala a cresterii salariilor in primarii fara a se face diferenta intre personalul contractual si functionarii publici.

Se pare ca este aplicabila si functionarilor publici.
[ link extern ]