Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Art. 1 lit. a din Legea 12/1990r2 versus art. 15 si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Art. 1 lit. a din Legea 12/1990r2 versus art. 15 si art. 1 din OG 2/2001

Art. 1 lit. a din Legea nr. 12/1990r2 dispune:
"a) efectuarea de acte sau fapte de comerţ de natura celor prevăzute în Codul comercial sau în alte legi, fără îndeplinirea condiţiilor stabilite prin lege;"
De aici, se ridica 3 intrebari:
1. Cand un agent constatator, aplica o sanctiune pentru nerespecatrea articolului de mai sus, trebuie sa indice expres si care anume LEGE si CONDITII nu sunt respectate?
2. Orice agent constatator poate constata ca un agent economic nu respecta CONDITIILE sau LEGEA, din ORICE text de lege, chiar daca daca nu este expres abilitat pe acel text de lege?
3. Articolul de mai sus absoarbe lipsa acestor abilitari?
Spre ex. :
Un jardarm, abilitat pe articolul de mai sus, poate sa constate ca un agent economic nu respecta conditii din Legea nr. 31/1990, pentru care nu este abilitat? (sau OG nr. 21/1992 privind protectia consumatorilor, etc.)
1. Da.
2. Daca are calitatea de agent constatator recunoscuta de lege, poate constata o anumita situatie de fapt considerata contraventie prin forma numita proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor. Legea nr. 31/1990 mentioneaza conditiile generale de functionare a societatilor. Eventual sa constate ca respectiva persoana nu are calitatea de comerciant, coroborand art. 1 din Legea nr. 12/1990 cu cele din C.com, Legea nr. 31/1990 si Legea nr. 26/1990, n-am idee despre ce este vorba in concret.
3. Nu inteleg "nu respecta conditii din Legea nr. 31/1990". Nu respecta ce anume ? Jandarmeria este in subordinea Ministerului Administratiei si Internelor, iar art. 15 alin. (3) din O.U.G. nr. 2/2001 le stabileste competentele in constatare.
Multumesc ptr raspunsuri.
Se impune o anumita clarificare:
a. am dat exemplul din Legea nr. 31/1990, in care sunt abilitati expres angajatii din Ministerul Finantelor, asa cum in OG nr. 21/1992 sunt abilitati expres cei din ANPC.
b. Acum... spre exemplu.... Asa cum este formulat art. 1 lit. a din Legea nr. 12/1990r2, poate un jandarm sa aplice o sanctiune pe Legea nr. 12/1990r2, invocand ca o societate comerciala nu a respectat anumite conditii din Legea nr. 31/1990? (spre exemplu: nu a respectat obligatia mentionarii tuturor datelor de identificare ale societatii pe inscrisurile emanate de la aceasta - art. 74 din Legea nr. 31/1990r)
Sau... un politist de la antifrauda aplica o sanctiune (tot Legea 12/1990, art. 1 lit. a) unei societati, invocand ca firma respectiva, pe linga autorizatia obtinuta de la R.C., conform Legii nr. 359/2004, nu era autorizata si de primaria de sector.(politistul nefiind abilitat expres in hotararea de consiliu local..)
Nu vi se pare ca art. 1 lit. a din Legea nr. 12/1990r2 vine in contradictie cu dispozitiile art. 15 din OG nr. 2/2001???
Actul de comert, asa cum este nominalizat in art. 1 din Legea nr. 12/1990 nu se refera la modul de intocmire a documentelor emise de societate, el este privit ca o actiune a comerciantului in realizarea obiectului sau de activitate. Emiterea unui inscris nu constituie act de comert, dar poate fi realizata in legatura cu un act de comert. Pentru constatarea incalcarii art. 74 din Legea nr. 31/1990 exista o competenta speciala prevazuta in art. 270 ind. 3 alin. (3) din lege. Cred ca in raport de principiul derogatoriu al normei speciale (Legea nr. 31/1990) de la cea generala in materia contraventiei (O.G. nr. 2/2001), doar agentii constatatori abilitati special pot constata si aplica sanctiunea respectiva. Daca s-a invocat incalcarea art. 1 din Legea nr. 12/1990, trebuie sa aplice sanctiunea prevazuta de legea respectiva, insa avand o lege speciala era necesara aplicarea legii speciale fata de situatia de fapt concreta: nu s-au mentionat datele cerute de art. 74 din Legea nr. 31/1990.
ok !
Si in cazul celui de-al doilea exemplu? Chiar trebuie spus ca este un caz desprins din viata reala a agentilor economici !!!

Referitor la ultima intrebare "Nu vi se pare ca art. 1 lit. a din Legea nr. 12/1990r2 vine in contradictie cu dispozitiile art. 15 din OG nr. 2/2001??? ", aveti vreun punct de vedere?

Cu multumiri anticipate !