Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda politia.locala pe mediu
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda politia.locala pe mediu

Speta mea este urmatoarea:
Politia locala din orasul X prin PV constatare y ne amendeaza pt incalcarea art. 70 lit h din OUG 195/2005 privind protectia mediului cu suma de xx.xxxx lei conform art. 96 alin 15 tot din OUG 195/2005.
Conf LEGII nr. 155 /2010 - “ART. 9 În domeniul protecţiei mediului, poliţia locală are următoarele atribuţii:” unde la lit ”j) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale specifice realizării atribuţiilor prevăzute la lit. a)-i), stabilite în sarcina autorităţilor administraţiei publice locale.”
Daca Garda de mediu are prin Hotărârea nr. 1005/2012 privind organizarea şi funcţionarea Gărzii Naţionale de Mediu, art2 alin 2 “are atribuţii în aplicarea politicii Guvernului în materia prevenirii, constatării şi sancţionării încălcării prevederilor legale privind protecţia mediului, inclusiv a nerespectării reglementărilor prevăzute în legile specifice domeniului controlului poluării industriale şi managementului riscului, substanţelor şi preparatelor periculoase, biodiversităţii şi ariilor naturale protejate, fondului de mediu şi altor domenii prevăzute de legislaţia specifică în vigoare” atunci de ce si Politia locala are aceleasi atributiuni?

Oricum idea este urmatoarea pt amenda s-a constatat faptul ca noi – firma amendata – am depozitat piatra si pamant din excavatii pe un teren care apartine domeniului public fara a avea autorizatie.
1. Ce fel de autorizatie iti trebuie pt “depozitare deseuri pe spatiu public”?
2. Pamantul si pietrele excavate provin din sapatura executata pt a realiza montajul unei conducte de canalizare. Ele sunt transportate la acel punct astfel incat sa existe o restrictionare in fluenta traficului datorita depozitarii materialului excavat in zona carosabilului.
Dupa montajul conductei pamantul si pietrele excavate din sapatura executata anterior, urmeaza sa fie refolosit ca pamant de umplutura pt acoperirea santului unde s-a montat conducta.
3. Lucrarea pe care o executam pt benficiar are aviz de mediu si in speta pe perioada executarii lucrarilor scrie ca la finalizarea acestora terenul va fi adus la starea initiala.
4. Nu inteleg cum am incalcat art. 70 lit h –“sa nu degradeze mediul natural sau amenajat, prin depozitari necontrolate de deseuri de orice fel;” din OUG 195/2005
5. Exista vreo modalitate de contestare a PV de constatare?
Potrivit art. 93 al OUG195-2005 , poliţia, jandarmeria sunt obligate să acorde sprijin autorităţii locale , în ceeace priveşte activitatea de mediu.
Faptul că aţi ocupat domeniu public fără a avea autorizaţie în acest sens, constituie contravenţie şi în plus aţi depozitat deşeuri, ceeace reprezintă o altă contravenţie.
Puţine şanse aveţi să vi se admită contestarea pv.
Firma d+voastră ar face bine să se edifice cu privire la aspectele ridicate de OUG195-2005 pt. a preveni pe viitor astfel de necazuri.