Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de boala in Spania
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de boala in Spania

Buna ziua! As vrea sa stiu, va rog, ce demersuri trebuie sa faca tatal meu in varsta de 62 ani pentru pensionare pe caz de boala. El are o vechime in munca de aprox. 20 ani in Romania, aprox. 5 ani in Spania insa de 3 ani primeste un ajutor social din Spania iar in urma cu o luna a fost operat in Romania - pneumectomie totala dreapta pentru cancer bronho-pulmonar. Multumesc anticipat!

Mentionez ca am gasit lista documentelor necesare pentru înscrierea la pensia de invaliditate (am atasat-o mai jos) dar as vrea sa stiu macar daca toate documentelem ai ales cele medicale pot fi traduse in Romania. O parte din documente, mai ales pe cele legate de vechimea in munca le-a dus deja in Spania cand a depus dosarul pentru ajutorul social

formularul de cerere E 204 ;
formularul E 207 ;
documente si rapoarte medicale pentru a determina gradul de invaliditate;
declarația pe propria răspundere ;
copie dupa actul de identitate românesc - dacă dețin dubla cetățenie sau
dacă au menținut cetățenia română ;
carnetul de muncă original sau in copie certificată de instituțiile competente
din străinătate ;
livretul militar original sau in copie certificată de instituțiile competente din
străinătate ;
diplomă de studii original sau in copie certificată de instituțiile competente
din străinătate sau adeverintă din care să rezulte durata normală, perioada
studiilor, certificarea absolvirii acestora precum și forma de invățământ;
adeverinţă privind sporurile şi adaosurile reglementate prin lege sau prin
contractul colectiv/individual de muncă;
rodibarbu, utilizator
Exista in Romania traducatori autorizati de catre Ministerul justitie in cadrul unor firme de profil care fac traduceri autorizate, recunoscute in UE.
Cautati pe internet in orasul unde locuiti/ unde a fost operat tatal dvs., adresa unei astfel de firme de traduceri.