avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde avem voie sa facem focul in curte?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde avem voie sa facem focul in curte?!

buna ziua! va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am un vecin care face mereu focul la 10 cm de gardul meu si apoximativ un metru de magazia de lemne,unde ma pot adresa ,exista cumva o lege in sensul acesta,va rog sa-mi spuneti articolul de lege unde se specifica
- tot cu el am avut un conflict pe tema, ca intre gardul care separa propietatile si constructie sunt mai putin de 60 cm,adica mai exact sunt 52 cm,care este limita legala?
-Daca si-a construit singur gardul despartitor eu am voie sa-l atig pepartea mea fara sa-i cer acordul? daca da ,va rog sa-mi aratati articolul de lege,multumes
c anticipat,astep raspunsul dvs. cu stima
Cel mai recent răspuns: iatagangheorghe , utilizator 07:59, 7 Septembrie 2015
Vecinul nu are voie sa faca foc in curte , sunati la politie pentru a-l amenda atunci cand se intampla.
Gardul despartitor este proprietate comuna a celor doi vecini in cote egale indiferent cine l-a construit .
multumesc pt raspuns,dar va rog sa-mi aratatiu articolul ion care se specifica acest lucru,am cautat dar nu am gasit nimic in aceasta directie ,cu respect , astept un raspuns
adica daca eu am construit un gard care m-a costat 2000 e , vecinul este roprietarul a 1/2 chiar daca nu a contribuit ??X-(
ati gasit articolul ?? mai intereseaza si pe mine
pentru,unde avem voie sa facem focul in curte am gasit legea 307/2006 ,iar pt gardul despre care vorbiti ar fi legea 50/1991 art 611-621

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demilitarea proprietãþii nichiforov vasile nichiforov vasile Un cetăţean cumpără în urmă cu 38 de ani un teren cu o veche casă pe care o demolează şi construieşte o casă nouă În aceeaşi perioadă ... (vezi toată discuția)
Problema gard Florin2327 Florin2327 Buna dimineata domnilor,doamnelor avocati si restul urilizatorilor am si eu nevoie urgent de un raspuns la urmatoarea mea intrebare. Am un gard despartitor ... (vezi toată discuția)
Referitor la o constructie facuta pe razor MarianaGenoveva MarianaGenoveva Buna ziua, In urma cu 10 ani am cumparat o casa cu teren f. mic. In spatele acesteia este un spatiu, cu o latime de aprox. 1 m pe toata lungimea aferenta ... (vezi toată discuția)