Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita de varsta cu continuarea activitatii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita de varsta cu continuarea activitatii

- Depus dosar pensionare pentru limita de varsta la data de 19.05.2015 la Casa teritoriala de pensii Prahova.
- Primit decizie acordare pensie pentru limita de varsta la data de 27.05.2015.
In toata acesta perioada am lucrat in continuare la aceiasi unitate in baza aceluiasi contract.
Intrebari:
1) Casa de pensii anunta si unitatea unde lucrez despre primirea Decizie de pensionare?
2) Pentru a lucra in continuare si dupa primirea Deciziei de pensionare este nevoie sa mi se intocmeasca un alt contract de munca sau pur si simplu lucrez in continuare in baza aceluiasi contract?
3) Pe Decizia de pensionare este trecuta pe prima pagina o anumita valoare a pensiei, care este aceiasi si pe linia
B. - pensie de asigurari sociale, cat si pe linia
Total drepturi.
Aceasta valoare este valoarea neta a pensiei (cea primita efectiv), sau din aceasta valoare se mai retine Contributia pentru asigurare de sanatate si Impozitul?

Cu stima si multumiri,
~ Conținut șters la cerere ~
1. Cuantumul pensiei din decizia de acordare a pensiei este suma bruta.

2. Din brut se scad CASS si impozitul, asa cum ati primit raspunsul mai sus.

3. Pe talonul de pensie aveti trecute toate acestea: Total drepturi din care: pensie (neta), CASS, impozit.
Nu am primit inca talon de pensie pentru ca abia pe 27 august a fost emisa decizia.
Am inteles ca este pensia bruta.
Multumesc foarte mult.
Referitor la intrebarea nr. 2 si raspunsul dvs la aceasta intrebare revin cu precizari:
- pe 26 aprilie 2015 am implinit 60 ani si 6 luni.
Tinand cont ca am vechime in grupa a II-a de munca de 20 ani si 5 luni, reducerea
de la varsta standard este de 4 ani si 6 luni, deci aveam conditii de pensionare pentru
limita de varsta. Dar am intarziat putin depunerea cererii de pensionare, pe care am
depus-o pe 19 mai 2015.
- la data de 15 mai 2015 unitatea mi-a eliberat adeverinta cu veniturile realizate pana la
acea data, bineinteles fara a fi mentionat undeva ca s-a intrerupt contractul de munca.
- in toata aceasta perioada am lucrat in baza aceluiasi contract, precum lucrez si in prezent,
ca si cand nu am depus vreun dosar de pensionare, cu salariul incasat lunar.

Intrebarea este daca pot sa lucrez in continuare fara sa fie necesar o lichidare si apoi intocmirea unui alt contract la o anumita data.
1. Fiind vorba de o pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare angajatorul trebuie sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) la data cand i se comunica decizia de pensionare.

2. Tot cu aceeasi data va poate incheia un alt CIM.