Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita de varsta cu continuarea activitatii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita de varsta cu continuarea activitatii

- Depus dosar pensionare pentru limita de varsta la data de 19.05.2015 la Casa teritoriala de pensii Prahova.
- Primit decizie acordare pensie pentru limita de varsta la data de 27.05.2015.
In toata acesta perioada am lucrat in continuare la aceiasi unitate in baza aceluiasi contract.
Intrebari:
1) Casa de pensii anunta si unitatea unde lucrez despre primirea Decizie de pensionare?
2) Pentru a lucra in continuare si dupa primirea Deciziei de pensionare este nevoie sa mi se intocmeasca un alt contract de munca sau pur si simplu lucrez in continuare in baza aceluiasi contract?
3) Pe Decizia de pensionare este trecuta pe prima pagina o anumita valoare a pensiei, care este aceiasi si pe linia
B. - pensie de asigurari sociale, cat si pe linia
Total drepturi.
Aceasta valoare este valoarea neta a pensiei (cea primita efectiv), sau din aceasta valoare se mai retine Contributia pentru asigurare de sanatate si Impozitul?

Cu stima si multumiri,
Asa am procedat: incetat CIM cu data deciziei, apoi incheiat alt CIM.
Multumesc foarte mult.